Sanslöst att vissa även gör det till en rasfråga för att de tycker att det är olämpligt mitt i en pågående pandemi. Där vi har exakt samma regler och rekommendationer för alla.
Att massa andra missköter sig... Ja, och vem har sagt att man inte har några problem med det då!?
Jag skiter då fullständigt i om folksamlingarna består av antirasister, NMR, vänster, höger, helvitt söderfolk som sitter packade på uteserveringarna och i parker. Osv.
Det finns andra sätt och det kommer en tid där det är okej att protestera mot torg mot världens och Sveriges alla orättvisor.
Slutligen, tror folk som gör precis allt motstånd till folksamlingen till en ”rasfråga” att Corona är någon slags vit svenssonsjuka som inte drabbar invandrare i förorterna..?
Flest avlidna per 10 000 invånare i Sthlm 2 juni:
1. Rinkeby-Kista: 16,7
2. Skärholmen: 13,1
3. Sundbyberg: 12,9
4. Spånga-Tensta: 12
5. Upplands väsby: 11,5
Region Sthlm totalt: 8,5
Stockholm stad totalt: 9,3
https://www.sll.se/verksamhet/halsa-och-vard/nyheter-halsa-och-vard/2020/06/2-juni-antal-smittade-och-avlidna-med-covid-19-per-kommun-och-stadsdel/