Citat:
Ursprungligen postat av
Strommingen
Håller med . Det är vettlöst oförstånd med dessa kravaller under pandemin. Riskerar att i förlängningen drabba sköra äldre som inte får den vård de ska ha när de trängs undan av kulattdemonstreraungdomar. Med mod önskas till polismyndigheten som ska neka tillstånd till samlingar som kan förväntas locka mer än 50 personer. Mer mod tillönskas också till Löfven och regeringen.
Världen valde inte när Covid-19 skulle bryta ut. Likaså valde inte världen när Floyd skulle falla offer för polisbrutalitet.
Jag tycker självklart inte att man ska ha demonstrationer med kravaller under pågående pandemi. Men folk måste förstå att problemet inte är demonstrationen, utan anledningen till att demonstrationen hålls.
Rikta ilskan mot rasism, hat och enfald. Det är den som tvingade fram demonstrationer världen över och som riskerar ännu fler människors liv och hälsa.
Hur många fler än Floyd kommer att få sätta livet till under kommande månad, p.g.a polismannens övervåld? Folk som deltog i demonstrationen smittas, kommer hem och sprider smitta till föräldrar. Som jobbar inom vården. Pensionärer smittas sedan och dör. Pensionärer som kanske är föräldrar till smårassar som skriker sig hesa på flashback. Karma!
Inse att hat, dömande pekfingrar, emotionell och kulturell enfald och rasism bär skuld till detta.
Hjälp inte till att sprida sådan neanderthal dynga. Eller att minimera dess skuld. Bekämpa sånt istället.
Det vettlösa oförståndet ligget i att fokusera på fel saker.