Citat:
Ursprungligen postat av
Ipsi
Jämlikhet har med folkhälsa att göra, så det är absolut en aspekt att ta med.
Det jag ville belysa, var att det ligger utanför dom rena smittskyddsfrågorna. Anders Tegnells uttalande ger intryck att vara politiskt motiverade, mer än att handla om att stoppa epidemin.
Citat:
Ursprungligen postat av
Ipsi
Ojämlikhet ger negativa effekter för folkhälsan, men i detta fallet så bedömdes de positiva effekterna genom den minskade smittspridningen överväga de negativa.
Nej. Anders Tegnell ansåg inte att dom positiva aspekterna övervägde. Han uttryckte sig skeptiskt mot hemarbete med hänvisning till att inte alla har den möjligheten.
Ifall Anders Tegnell hade känt omtanke mot yrkesgrupper som måste åka till sina arbetsplatser, så hade han istället sagt: "Ja, arbeta gärna hemifrån. Men vi måste tänka på att inte alla har den möjligheten. Därför måste samhället visa extra hänsyn till dom yrkesgrupper som behöver närvara på sina arbetsplatser."
Men Anders Tegnell sade inte så. Anders Tegnells svar visar att han inte motsatte sig ökad smittspridning, så länge som den ökade smittspridningen drabbar alla sociala grupper jämlikt. Ingen sjuksköterska skulle löpa större risk att smittas, ifall några konsulter får möjlighet att arbeta hemifrån. Sjuksköterskan skulle vinna på att konsulterna arbetar hemifrån, genom att den totala smittspridningen minskar. Men konsulterna hade mycket mer att vinna än sjuksköterskan, vilket väckte Anders Tegnells missnöje.