Citat:
Ursprungligen postat av
Troian
Det hela kokar ju ned till om i fall förintelsen går att jämföra med lika rättigheter oavsett hudfärg. Jag tycker inte det, och menar att ett hyllande av förintelsen är förkastligt, och går mot polisens värdegrund.
Jämför med exempelvis Pride. Där brukar det gå uniformerade poliser. Men det skulle sannolikt anses strida mot polisens värdegrund att uniformerade demonstrera mot hbtq.
Men nej, poliser bör generellt sett inte hålla i plakat etc.. Men i den här konkreta situationen så tror jag att hon gjorde en korrekt bedömning.
Polisen har ett varumärke att upprätthålla också. Om polisen lägger sig i olika politiska eller aktivistiska budskap så tror jag man är ute på hal is i hela rättsapparaten. Oavsett om det är HBTQ, nationalsocialism, BLM eller miljö.
En polis måste kunna försvara en NMR-demonstration likväl som en AFA-demonstration utan att vika sig.
Oavsett vad budskapet är i demonstrationen är, så anser jag att polisen ska hålla sig utanför.
Att bryta ned i gråt och hålla upp ett plakat med budskap visar på svag karaktär, och får polisen att framstå som en oseriös organisation.
Hela begreppet ”värdegrund” är snurrigt och abstrakt. Polisen ska arbeta för lagen och upprätthålla ordningen i samhället.