2020-06-03, 20:51
  #529
Medlem
Kaffemedaffes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av lallisen
Det skulle nog räcka med att de bad folk fara hem, våld verkade inte nödvändigt, men det är otänkbart för såna som dig som tror att våld hör ihop med manlighet.
Den som blev slagen med batong idag har till 99,99% sannolikhet förtjänat det. Att man plötsligt, helt utan förvarning, blir slagen av polis med batong är extremt ovanligt. Jag säger inte omöjligt, men mycket osannolikt. Du har allra minst haft god möjlighet att misstänka att du befinner dig på en plats där polisen inte vill att du ska vara. Men oftast har du fått en rad olika varningar innan batongen kommer. Och inte sällan har du dessutom gjort aktiva saker för att förtjäna det.

Min erfarenhet är att av alla de "oskyldiga" som "skulle bara" så är en försvinnande liten del ärliga i sina berättelser. Även personer som grävt upp gatstenar har senare sagt att de "bara" ville uttrycka sin åsikt och att polisen kom och var "jättearga och slogs" när de "satt och åt bullar och sjöng visor" eller nått. Vi kan minnas killen med stenslunga som fotograferades i full färd med att försöka mörda polis med stenbombardemang. Han hade ju någon helt bisarr historia innan han fattade att han fotograferats. Inte bara var han oskyldig, kränkt och diskriminerad utan han ville ha skadestånd från polisen också.

Till dagens händelse: man får inte samlas fler än 50 personer. Så alla som var där begår ett brott. När polisen dyker upp antar man som tänkande människa att de kommer att vilja beivra brott, alltså skingra folkmassan. Om man då inte skingrar sig frivilligt, så har polisen inte bara rätt utan skyldighet att använda våldsmonopolet för att bistå folkmassan med att skingra sig. Det är inte förvånande, det är så lag och ordning fungerar.
Citera
2020-06-03, 20:51
  #530
Medlem
Svarta-Skatans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Natalz2
Kvinnlig polis på knä...

https://www.expressen.se/nyheter/manga-manniskor-vid-manifestation-i-stockholm1/

Och på bild nr 5 så gråter den kvinnliga polisen. Herregud.
Citera
2020-06-03, 20:51
  #531
Avslutad
Ska bli intressant att se vilken ståndpunkt expressen/Aftonbladet tar.

de har enligt min mening gjort ett gott arbete med Corona, informerat, och bett folk vara hemma.

bland annat genom ledare och krönikor.

Så dessa är jag nyfiken på. Vilken ståndpunkt kommer Melin, Schulmann, mfl, ta i sina krönikor?
Citera
2020-06-03, 20:51
  #532
Medlem
Jirens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Yay
Såg precis en video på en polis tjej gå ner på knä samt hålla en skylt där det står white silence is violence.Vafan blir det??
Svårt att säga. Vem vet hur dessa as tänker?

Jag tolkar budskapet som att alla vi vitingar som inte stämmer in i kören och skriker BLACK LIVES MATTER, stödjer våld.
Citera
2020-06-03, 20:51
  #533
Medlem
Jag tycker det är jättebra.
Negrerna går dit och smittar varandra med corona.

Jag hoppas att det blir demonstration varje dag.
Citera
2020-06-03, 20:52
  #534
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kajhahne
Nu har en töntig kvinnlig blondinpolis gått ner på knä och hållit en skylt som säger "white violence is violence".

Tar hon den i röven också om jag frågar henne snällt? Fyfan vilken skam för svensk poliskår med alla dessa inkvoterade kvinnor! Skäms öronen ur mig, med systemet är politiserat och du som ensampolis kan inte göra mycket åt det själv om du inte vill bli av med jobbet!
Citera
2020-06-03, 20:52
  #535
Moderator
intermittentexplosivitets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.5nuggles
Jag blir så in i helvete förbannad när jag er det där. Hon ska göra sitt jobb, vilket är att upphäva demonstrationen, hon ska fan inte delta i den och underminera den svenska polisen. Sparken direkt tack!
Ja, avskeda henne direkt. Det hade man gjort i ett frisk land. Har vi tur får hon ett "uppsträckande samtal"...
Citera
2020-06-03, 20:52
  #536
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kajhahne
Nu har en töntig kvinnlig blondinpolis gått ner på knä och hållit en skylt som säger "white violence is violence".
Men magdumpning i handikappade kan man anta polis svinet inte anser är våld..
Dessa människors hyckleri är outtömligt o vidrigt, totalbrist på insikt och följdtänkande
__________________
Senast redigerad av LupesVulpus 2020-06-03 kl. 20:54.
Citera
2020-06-03, 20:52
  #537
Medlem
Att dessa undermänniskor tillåts stå packade som sillar i tusentals och skräna till ingen nytta gör mig förbannad. Folk uppmanas till att jobba hemifrån, skolor och utbildningar drivs från distans, idrott får inte spelas inför publik osv. Allt detta för att vi befinner oss in en pandemi. Vem fan ger då ut ett demonstrationstillstånd? I Stockholm på Sergels torg? Och hur kan man vara så jävla tappad att man deltar i skiten?
Citera
2020-06-03, 20:52
  #538
Medlem
Haddock93s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Wheeler88
Vet inte vilka egentligen de ska gå upp i klinch mot? I Sverige finns det fåtal rasister ingen kommer stoppa dem eller bete sig dåligt. Hela saken är bara cringe, vad känner de inför amerikaner i dumbfuckistan är för mig helt ologiskt. Vi lever i två helt skilda världar. Den ena är ett tredjevärldsland med iphones mot solidaritetens och moralens högborg.

Håller med om du menar att Sverige är tredjevärldslandet med iPhones, har du märkt hur vår samhällsutveckling blivit de senaste åren?
Citera
2020-06-03, 20:52
  #539
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Manskahahusvagn
Grisarna jobbar hårt för att bekräfta bilden av sig själva.

Knip nu ditt vänsterdrägg. Denna sk demonstration har ballat ur för det är idioter som går i tåget. Då får man ta konsekvenserna av sitt handlande.
Citera
2020-06-03, 20:52
  #540
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.5nuggles
Jag blir så in i helvete förbannad när jag er det där. Hon ska göra sitt jobb, vilket är att upphäva demonstrationen, hon ska fan inte delta i den och underminera den svenska polisen. Sparken direkt tack!

sparka det fanskapet till fruntimmer

poliser ska inte gå i demonstrationståg och yttra sig politiskt i tjänst. jävla posör och narcissist som vill hamna i rampljuset och få lite följare på instagram
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in