Citat:
Ursprungligen postat av
Enial
Vi ska göra ett experiment du och jag.
Ta en frukt va valfri sort, typ apelsin/äpple/persika/potatis.
Ta sedan en kniv och skär rakt igenom, observera hur mycket det skvätter. Du kan också skära aggressivt, kommer inte göra mycket skillnad.
Ta sedan någonting hårt och smäll till frukten riktigt jävla hårt. Observera hur mycket det skvätter.
Get it? Kapish.
Nej jag förstår inte vad du menar. En människa och en frukt är två helt skilda saker. En frukt är bla mjukare, ömtåligare och saknar blodomlopp.
Och jag kan slå hur hårt som helst mot tex min egen panna, det kommer troligen inte skvätta blod ut genom huden för det, iallafall inte med muskelvävnad i.
Och på sida 181 i FUP, så står det mer om skadorna i ansiktet och på pannan. Och varför skulle inte dessa skador kunna uppstå av ett fall mot golvet?
Och lägg märke till att alla sår uppkomna innan döden var ytliga, se sida 182 i FUP. Alltså utan muskelvävnad i.