Citat:
Ursprungligen postat av
JokerMannen
Kan du förklara för mig på vilket sätt som denna tidpunkten vid SD's Laptop är ett 100%-igt vattentätt àlibi ?
Tidpunkten var som bekant från 23:34:16 och till 23:34:17.
Kan du på något sätt fastställa att SD's Laptop stod på till exempel ett bord, inom hans hus, på Bet*svägen vid det då aktuella tillfället och inte var utomhus ?
Mvh/ @JokerMannen
Den kunde till exempel ha varit ute på trappen, under tak...
Och - som ingen verkar haka på - jag menar att SD
hinner cykla från BP till hemmet på ca 1 minut.
Det är ca 550 meter (”mestadels plant”) Medelhastighet för cyklist ligger på 21,5 km/tim. (I en studie låg det mellan ca 15-30 km/tim varav snittet ca 21,5 km/tim.)
Det gör, om jag inte är helt ”ute och cyklar”, ca 350 meter/minut, för en medelcyklist. SD, med åtgärdade växlar på cykeln och allt, borde klara detta på dryga minuten.
Så varför inte tro att SD hinner hem och aktivera datorn 1 sekund mellan 23:34:16-23:34:17?
Det är nog ett ögonblicks verk för honom att få igång datorn - han kan ju missa en FTF annars...
Och för allt jag förstår så kan han även hinna tillbaka till BP och kasta iväg LW:s mobil till dit den lokaliserades 23.38 - om han inte hade en medhjälpare på plats som grejade med detta.
Min slutsats blir att dator-alibit inte håller även om det som sker 23:34:16 är ett resultat av mänsklig påverkan.