Citat:
Ursprungligen postat av
ParMobil
Håller med om att det kan bli klurigt att förstå hur överdödligheten egentligen ser ut.
Dock kommer man ju kunna få ganska bra statistik vad det gäller folk 70+. De lär ju knappast stressa mindre osv. Pga pandemin.
Däremot är det ju viktigt att man särskiljer den gruppen när man skall kolla i efterhand, för annars kan det bli jävligt fel..
Ja, vi vet att i vårt land dör det ca 4000/år av dålig luft. Koldioxidutsläppen har reducerats med 28% under mars-maj tydligen, vilket borde innebära att färre kommer att dö p g a av dålig luft.
Vi vet också att vårt handtvättande och vår sociala distansering i mars gjorde att vi förmodligen sparade in ca 1500 människoliv som inte åkte på vinterkräksjuka eller influensa. Dock dog dessa i covid förmodligen i april i stället. I mars 2020 hade vi i Sverige den lägsta dödligheten under mars månad de senaste 5 åren om man räknar bara mars månad. April däremot ökade ju överdödligheten rejält