Citat:
Ursprungligen postat av
Ugglan.
Nu blev det intressant av många orsaker! Jag vet knappt var jag ska börja.
* Denne Johnny och hans glasögon … Visst kan det vara så att den modellen som han bär kan kallas för pilotglasögon. Vi vet inte hur väl "brovittnet" hade koll på vad som faktiskt kunde beskrivas som just pilotglasögon eller om "mannen med pilotglasögon" hade glasögon på pannan eller hängande i just skjortan.
Och kom ihåg att den här intervjun publicerades den 18 juni 1992, sex år innan tipset om "mannen med pilotglasögon" hittades i polisens utredning! Det var alltså ingen som då - i juni 1992 - reagerade på pilotglasögonen.
* Först är alltså denne Johnny på Stadt, men går sedan till
en flickvän (det stod inte till "
sin" flickvän, utan till "
en" flickvän.
Hade han flera flickvänner?). Hur kan han då veta vad kompisen gjorde under resten av tiden på Stadt samt efter det att Stadt hade stängt? Eller var Johnny kvar på Stadt vid stängning utan att låtsas om det, eller hade han kommit tillbaka? Det är banne mig varningsflagg på detta!
* 25-åringen hade en ljus Ford Sierra som liknar en Opel bakifrån. Och just en Opel visas i ett av tv-inslagen om Helena-fallet, nämligen den som parkeras på sjukhusparkeringen! Samtidigt kan det mycket väl ha varit en Ford Sierra som "killarna" såg - eller den bilen som Carina såg. En Ford Sierra typ 1989 kunde se ut så här (passar bra in på "killarnas" beskrivning, tycker jag):
https://www.flickr.com/photos/26311572@N08/41246525825
* Johnny tror att 25-åringen sitter inne med uppgifter. Varför tror denne Johnny det? För att Johnny vet vad som hände? Johnny är alltså vän med den häktade, vilken man får anta är "dansken EA".
*
Systrarna kände inte igen den häktade 25-åringen, och bartendern har sagt att han inte kände igen de två personer som fanns nära Helena när Stadt stängde! Var det dessa två personer - 25-åringen och Johnny - som bartendern såg? Har Helenas systrar och bartendern det gemensamt att de såg en respektive två personer som var okända för dem, och att de hade en av dem gemensamt, så att säga?
* Bilen vid Trankärr på söndagsmorgonen hade typ en DK-dekal på sig.
* EA var falskt anklagad för att ha plockat upp Helena i sin bil. Märk också att GW Persson tror att Helena fick skjuts direkt från torget och raka vägen in på cykelvägen mot hemmet. Tänk om denna falska anklagelse var medveten för att hjälpa dansken EA, och att den som "angav" honom gjorde det för att det straffet trots allt var så lindrigt? Att den personen offrade sig?
* Och igen: Är det dessa två personer som GW Persson har i kikaren? Dansken "EA" och Johnny? Som sagt: Helenas systrar kände inte igen dansken "EA", och bartendern kände inte de två personer som fanns nära Helena när Stadt stängde.
* Tänk om det är så enkelt att det var det första spåret - "danskspåret" - som var det rätta?
* Är det någon som kommer ihåg vad GW Persson har sagt
exakt om "danskspåret"? Har han helt dissat det eller har han det fortfarande som en möjlighet? GW Persson har ju släppt PR, men har han släppt "dansken EA"? Någon som vet?
Det är intressant att läsa vad som skrevs vid tiden då Helena försvann. Kanske ska man inte fastna för mycket vid just EA igen men vissa saker stämmer verkligen till eftertanke, som t ex bilen (bra bild du skickade med).
Att killen som fick fängelse för falskt vittnesmål (eller vad brottsrubriceringen var) kan ha blivit påverkad att ta tillbaka det och tagit ett straff för det är en möjlighet.
Skulle som vara "roligt" om man kunde få reda på vad GW tänker om det här och allt annat i detta fruktansvärt konstiga fall. Det är minst sagt rörigt. Har inte hört ett ljud om vad GW tänker om dansk-spåret.
Citat:
Ursprungligen postat av
Kvasta-Sara
J*hnny L*rsen är den ende i Mariestads kommun med det tilltalsnamnet och den åldern 1991 i alla fall(Sv Bef).
Tack! Namnet känns igen härifrån.
Citat:
Ursprungligen postat av
ThordOlavsson
Om tråden har rätt är JohLa ihop med PW:s syster. Skulle PW:s syster ha lämnat PW:s fest? Jag tror att det är en kvinnlig bekant som avses och gentemot den rätta flickvännen bör det vara en kvinna som är ihop med en annan man. Kan det vara så enkelt att det rör sig om PeNi:s flickvän? Eller med andra ord: är det så att PeNi, JohLa och PeNi:s flickvän ger varandra alibi?
Visst står det i artikeln att EA:s flickvän var med på Stadt? Däremot inte Johnnys? Hade glömt att denne Johnny skulle ha varit tillsammans med PW:s syster, om det stämmer. Bra med klargörande. Var det henne han gick hem till tro? Eller kanske någon annan? Som Ugglan är inne på står det i artikeln "en flickvän", inte "sin flickvän" även om jag inte är säker på att man ska lägga så mycket vikt vid journalistens ordval eller hur Johnny ev kan ha sagt det.
Om det stämmer att JoLa var tillsammans med PW:s syster så borde hon ha en del information att delge och man får förmoda att hon har lämnat den och särskilt PW måste ha fått höra en del från henne.
(Förlåt mig för jag har glömt, men kände PeNi och EA varandra och umgicks?)
Citat:
Ursprungligen postat av
ThordOlavsson
Enligt Skatteverket flyttade EA i mars 92 till Lockerudsvägen 63... så nog är det vår vän JohLa vi ser i artikeln.
Tack. I artikeln nämns det även att EA bodde hos sin flickvän en bit utanför stan. Samtidigt står det att hon flyttade ifrån honom två dagar efter försvinnandet. Bodde de på två ställen kanske.
En annan sak jag läste är artikeln under den där Johnny intervjuas, där de har pratat med EA:s pappa. Han nämner att EA har en lillebror som också bodde i Mariestad vid den här tiden, det var genom honom som EA:s pappa fick reda på vad som hänt. Var bodde lillebrorsan då tro?
Kvasta-Saras länk igen:
https://tidningar.kb.se/4112678/1992-07-18/edition/0/part/1/page/6/?q=Helena%20Andersson%20Mariestad%201992&freeonly= 1&from=1992-06-14&to=2001-12-31&newspaper=AFTONBLADET