2020-05-26, 22:05
  #308533
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Maharaja79
Ingen utväg?

Epidemiologiprofessor Tove Fall tycker att Sverige bör ”vässa målet” – och satsa på att ”trycka ner” coronasmittan.

Nu svarar Anders Tegnell:

– Har man väldigt många i samhället som har sjukdomen blir det väldigt många man måste testa och extremt många man måste isolera på olika sätt, och det är inte riktigt genomförbart,


Nähä men vad är alternativet då? Ska det bara fortgå över sommaren, eller hur ser planen ut... Kommer det "självdö" rakt av, eller vad är tanken?? Man blir så less på att "inget går" att genomföra enligt FHM.

https://www.expressen.se/nyheter/tegnells-svar-om-att-trycka-ner-smittan-inte-riktigt-genomforbart-/

Man pratar ju om "klustersmittor", ingen är väl överraskad att en stor del av förorterna har mycket högre antal smittade, börja där! Men se det vågar man inte, det är "utpekande" och kan leda till "Racism" ( ett dött ord för mig...), allt i ängslig PK.anda....
Citera
2020-05-26, 22:06
  #308534
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kalle81
Vansinnigt. De här pengarna finns inte. karolinska skulle ju säga upp 800 pers strax innan corona. Hur kan man nu ge 500 kr per pass?

Sjuksköterskor har bra betalt för det de gör. De flyttar inte direkt några gränser eller bryter ny mark. De gör samma, väl definierade arbetsuppgifter, dag ut och dag in.

För detta kan de tjäna riktigt hyggligt, speciellt med OB och övertid. De ska absolut inte ha 500 kr.
Finns det inga pengar då går det bra att låna. Sveriges utlandslån är väldigt låg just nu.
Citera
2020-05-26, 22:07
  #308535
Medlem
HGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pazzamo
https://www.friatider.se/ann-linde-s-sverigebilden-ar-hotad

Vilken jävla tomte..

Jag antar att den svenska utrikesministern inte behöver bry sig om några flygförbud för svenskar till sommaren för hon tar väl bara fram sitt diplomatpass. Antar även att hennes familj får följa med på diplomatpasset?
Citera
2020-05-26, 22:07
  #308536
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av pollarn
Emil J. Bergholtz
@EmilBergholtz
·
34m
Tegnell släckte hoppet om en vässad strategi från FHM nu i Aktuellt. Väldigt tråkigt men ack så väntat.

Ah intressant, de använder tydligen hashtag #bytStrategiNu på Twitter, intressant läsning om man söker på den hashtagen! Tack.
Citera
2020-05-26, 22:07
  #308537
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OUFCompulsive
I don’t think the central bank of any country has edited their statistics in line with Sweden’s and that the idea is preposterous. If you wish to claim the prognosis of Sweden’s Riksbanken is extremely unlikely, that’s on you to clarify why. But do it with facts.

Det är svårt att bevisa en prognos med fakta.... Speciellt när man inte vet hur länge detta kommer att hålla på. Det finns väldigt många osäkerhetsfaktorer i detta.
Citera
2020-05-26, 22:08
  #308538
Medlem
https://www.expressen.se/nyheter/folkhalsomyndigheten-kan-betala-giesecke-en-miljon/

Ren korruption pågår också på FHM.
Vad skulle säcken sitta och räkna på modeller på halvt när dom har en hel avdelning för detta.
Citera
2020-05-26, 22:09
  #308539
Medlem
Biggedys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av AnnaDea
Fast vad FHM säger spelar ingen större roll med tanke på allt annat de har sagt.

Det står klart och tydligt "Siffrorna speglar det läge som var i epidemin tidigare i april, eftersom det dröjer några veckor innan kroppens immunförsvar utvecklar antikroppar.".

Så jag förstår fortfarande inte vart du får dina veckor ifrån.

Jesus, sitter du fortfarande här och gaggar?
Jag sa till dig för flera månader sedan att detta virus bara var en hype, men jävlar i mig du skulle trilskas och vara som en barnunge.

Coronan är över, det är gamla och tråkiga nyheter. Nu väntar vi in ett virus som faktiskt är farligt och verkligen Dödligt.
Citera
2020-05-26, 22:10
  #308540
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Maharaja79
Ingen utväg?

Epidemiologiprofessor Tove Fall tycker att Sverige bör ”vässa målet” – och satsa på att ”trycka ner” coronasmittan.

Nu svarar Anders Tegnell:

– Har man väldigt många i samhället som har sjukdomen blir det väldigt många man måste testa och extremt många man måste isolera på olika sätt, och det är inte riktigt genomförbart,


Nähä men vad är alternativet då? Ska det bara fortgå över sommaren, eller hur ser planen ut... Kommer det "självdö" rakt av, eller vad är tanken?? Man blir så less på att "inget går" att genomföra enligt FHM.

https://www.expressen.se/nyheter/tegnells-svar-om-att-trycka-ner-smittan-inte-riktigt-genomforbart-/

Om man tittade på region Stockholms pressträff så är det ju uppenbart att strategin håller på att förändras.
Så snart grupp 1-3 är provtagna, så börjar man med grupp 4. Dvs att alla andra med symptom kommer börja provtas.
Detta kommer sprida sig till andra regioner, så om några månader så har vi samma strategi som våra grannar.
Endast ett halvår senare.

Detta kommer såklart ingen erkänna, utan man kommer hänvisa till att man ”är i ett nytt skede i epedemin”
Citera
2020-05-26, 22:10
  #308541
Medlem
gloffgloffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Drullknull
Kapitalisterna, de har verkligen ansträngt sig för att hjälpa till, avböjt subventioner, skänkt utrustning, erbjudit hjälp.

Ja insåg sen att det va en förhastad formulering,

alltför många tar en hård smäll av Coronakrisen,

men vi är inte beroende för vårt liv hos av en före detta restaurangägare som tyvärr gått i konkurs,

vi är beroende för vårt liv av svensk vårdpersonal,

för det är på sjukhuset vi hamnar i en pandemi.
Citera
2020-05-26, 22:11
  #308542
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av gloffgloff
Ja viruset är kvar i landet,

det är precis lika farligt som tidigare,

smittspridningen är inte under kontroll,

vårdpersonalen är helt säkert trött vid det här laget,

alla som värnar om "ekonomin" borde ha

kontroll av smittspridningen som högsta prioritet,

så vi kan få igång samhället igen.

Vilken ekonomi pratat du om? Utan export är Sverige inget och export är påväg åt helvete nu
Citera
2020-05-26, 22:11
  #308543
Medlem
COVID-19: Immunity to coronaviruses may last just six months, says new study from Holland.
https://www.euronews.com/2020/05/25/covid-19-immunity-to-coronaviruses-may-only-last-just-six-months-says-new-study

Borde inte detta tas upp av journalisterna? Vad är vitsen med att låta hundratals svenskar insjukna varje dag? Låta tusentals dö? Vad är meningen med att låta folk få permanenta skador för livet? Vi kommer ha hundratals människor, kanske tusentals som kommer att kräva år av eftervård.

Vi måste ändra strategi. Nu.
Detta cyniska folk. Sverige är ett hjärtlöst land.
Citera
2020-05-26, 22:12
  #308544
Medlem
Onkel Kostias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kalle81
Ge pengarna till anhöriga som fått se sina kära dö. För att Sverige tvunget skulle hålla igång "ekonomin".

- Det var galet att inte stänga ner en större delar av samhället. Att stänga ner samhället skulle givetvis kosta stora pengar. Dessa pengar kan tas från dom pengar som skickas i bistånd till fattiga länder. Biståndsmottagarna har missbrukat biståndet. Biståndet har inte gått till att minska fattigdomen. Biståndet har använts till att öka mottagarländernas befolkningsmängd i explosiv hastighet. Det är dags att sätta stopp för dårskapen.

Det är skamligt att svenskar dör i Covid-19, för att Sverige inte hade råd att stänga ner samhället. Samtidigt så skickar Sverige pengar till andra länder. Det innebär att svenska folket offrar sina liv, för att Sverige ska ha råd att skicka pengar till Afrika. Ett sådant förfarande är emot all vettig moral.

Citat:
Ursprungligen postat av Kalle81
På bekostnad av våra liv. Så ska det tydligen läggas pengar nu på sjuksköterskor. Helt otroligt bakvänt.

- Det är inte sjuksköterskorna som har skapat massdöden; tvärtom.

Citat:
Ursprungligen postat av Kalle81
Då finns det pengar och ekonomi helt plötsligt.

- Det är inte sjuksköterskorna som har tagit dom pengar som hade kunnat användas till att stänga ner samhället under en period.

Citat:
Ursprungligen postat av Kalle81
Norge och Danmark har haft NOLL döda i flera dagar nu. Vad är det för fel på Sverige`???

- Felet heter Anders Tegnell.

Citat:
Ursprungligen postat av Kalle81
Varför stoppar man inte dödandet? Istället för att lägga förslag om 500 kr till sjuksköterskor?

- Dödandet hänger ihop med en galen strategi som bygger på flockimmunitet. Och så att Sverige vill ha råd att skicka pengar till Afrika.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in