Citat:
Ursprungligen postat av
Neverever31
Och en del utvecklar inte antikroppar, och en del är immuna trots att det inte syns i denna test.
Det verkar i alla fall som att smittan stadigt är på väg ner i Sthlm i alla fall, i alla fall väg gäller IVA-vård. Vad det kan bero på kan man ju fundera på.
Viss flockimmunitet? Värmen/säsongen? Mildare virus (muterat)? Bättre vård (slipper IVA)? Håller viruset på att brännas ut?
Möjligt.
Jag är dock förvånad att man tror att det är på väg ner i Stockholm (fast det är så få smittade), samtidigt som man tror att det kommer explosions öka i andra länder senare.
Är svenskar något speciellt folk eller?
Smittar det lite så smittar det lite, smittar det mycket så smittar det mycket.
Flockimmunitet är en myt än så länge.
Dock är inte IVA någon form av mätning av döda i Sverige pga majoriteten dog på äldrevården, pga de fick morfin istället får sjukhusvård, men detta är inget nytt. Se bara på Anita Pettersson.
Själv tror jag att det kommer öka i övriga landet som i Stockholm verkar det som. Sthlm minskar väl.
Så svårt att finna en röd tråd i det hela pga hur mycket kaos det är med just rapporteringar. Svårt att verkligen veta som är sant eller inte när man inte testar fullt ut, har eftersläpningar och en statsepidemiolog som står dagligen och säger lögner med en massa sakfel.
Om smittan håller på att gå ner i Sverige så finns det inte en chans i helvetet att det skulle öka i andra länder.