Citat:
Undrar om inte allsvenskan kommer kunna starta 14/6 ändå?
Reporter från SVT frågade idag Tegnell varför besked dröjer tills på fredag om allsvenskan och hans svar var att dom vill ha klara regler så att denna verksamhet kan startas på ett bra sätt.
Om dom nu filar på reglerna så att dom är klara på fredag så har SvFF två veckor på sig att implementera dom och det vore skam om inte det vore tillräckligt med tid med tanke på hur brådskande det är.
Reporter från SVT frågade idag Tegnell varför besked dröjer tills på fredag om allsvenskan och hans svar var att dom vill ha klara regler så att denna verksamhet kan startas på ett bra sätt.
Om dom nu filar på reglerna så att dom är klara på fredag så har SvFF två veckor på sig att implementera dom och det vore skam om inte det vore tillräckligt med tid med tanke på hur brådskande det är.
En mening i det hela fick en annan att börja fundera, det var den om att "Polisen ska säga sitt med". Visst, så är det ju i grund och botten vid varje allsvensk match (får man inte tillstånd kan man inte arrangera matchen) men att Tegnell tar upp det kan ju tyda på att det är en av sakerna som tagit tid.
Jag har hela tiden sagt att det varit många fler parametrar än sådana som kommit ut, detta kan givetvis vara en av dessa.
Även om det inte kommer vara publik på matcherna kommer det krävas vissa insatser av polisen ändå, tidigare sa den myndigheten att man inte ville ha derbyn etc i sommar då man kommer dras med större sjukskrivningstal än vanligt och måste prioritera annat främst.
Det är klart det kan bli lite rörigt ute i storstäderna när många ska se på matcherna på krogar etc, det är inte fotbollens problem som många sagt men det är en sak som polisen beaktat vad man sagt innan kan sätta sig på tvären mot.
Rent sportsligt blir det ju intressant att se hur man löser det, två veckor till ev start då och på sin höjd hinner lagen spela en träningsmatch...
Citat:
Resorna för lagen var inget större problem, det kan man ju isf se till att det minimeras i början via att spela mer geografiskt nära (att vi t.ex. möter häcken, ellos, halland). Givetvis svårt med skiten i Östersund men ändå.
Inte orimligt heller att man jobbar på nåt där sportbarer inte får visa matcherna, fattar dock inte skillnaden på att visa allsvenskan mot att visa rena "tv-program" som tyska, spanska ligan t.ex. Det sitter ju flanar och tittar på tv-programsligor hela tiden men när den fotbollen man verkligen har nära ska börja är det vips jättefarligt. Eller tänker man förbjuda att visa all fotboll?
Ett problem man annars sa var folksamlingar vid arenorna.
Citat:
Hur fungerar egentligen det där med rättigheterna? Hur glada blir sändande bolag över sådant? Visst lagar kan stå över att dplay blir lite förgrymmade men likväl.
