Citat:
Ursprungligen postat av
Swan65
Nej ditt dumma alarneriska fanskap. Du skriker om dödsiffror som i princip hade hänt oavsett på ålderdomshemmen. Tragiskt jovisst men va faaaaan ska miljoner dö av svält för att Agda, 95 inte fick uppleva sin 96e höst? Hon hade ledigt gett alla sina sista månader för en kram till barnbarnen. Nu skyddar vi ihjäl våra äldre, dom dör fan i hjärtesorg. Jävla trams alltihopa
- Vilka är dessa miljoner som ska dö för att Agda ska få överleva ytterligare en tid? Var finns dessa svältande miljoner?
Är det så att dessa miljontal människor bor i länder som redan har fått en massa bistånd från Sverige? Var det inte tillräckligt att Agda under sitt liv har betalat skattepengar som har donerats till andra länder? Förväntas Agda dessutom offra sitt liv? Ska Agda offra sin sista tid i livet, för att hjälpa miljontals människor som redan har tagit del av Agdas generositet?
Försöker du, Swan65, ge Agda dåligt samvete för att hon inte vill dö i Covid-19?
Citat:
Ursprungligen postat av
Swan65
Hon hade ledigt gett alla sina sista månader för en kram till barnbarnen. Nu skyddar vi ihjäl våra äldre, dom dör fan i hjärtesorg.
- Barnbarnen hade kunnat besöka Agda, såvida inte Folkhälsomyndigheten hade valt att släppa in Covid-19, med hänvisning till att flockimmuniteten skulle komma till vår undsättning.
Men barnbarnen kan ju vara lite stojiga? Kanske är det bättre för Agda att hon själv får dricka saften som hon hade förberett till barnbarnen? Och dom fina leksakerna som Agda hade inskaffat till barnbarnen, kanske Agda kan leka med själv? Det är kanske inte så illa att epidemin breder ut sig, utan någon flockimmunitet i sikte? Agda har ju ytterligare en möjlighet; hon kan skriva i testamentet vem som ska bli mottagare till leksakerna.
Citat:
Ursprungligen postat av
Swan65
Jävla trams alltihopa
- Trams? Ekonomin kollapsar. Sjukvården kollapsar. Medborgare tvingas isolera sig. Därtill har vi ett berg av döda svenskar. Anser du att det är trams?
Citat:
Ursprungligen postat av
Baconizer
När man inför en ny regel tar det ett tag innan den tillämpas fullt ut av alla. Jag tror att nedgången i antalet fall/döda/IVA-vårdade beror på att svenska folket lärt sig att leva med begränsningarna fullt ut samt blivit skickliga på att undvika risksituationer.
Citat:
Ursprungligen postat av
Richard-III
Ja, kanske.
Eller så är det tvärtom, att folk efter 2 månader börjar slappna av och ”fuska” lite. Gå och klippa sig, sluta jobba hemma varje dag, gå till kiropraktorn, träffa kompisarna över en kaffe, gå till gymet och så vidare
- Det är en överhängande risk när epidemin får ett utdraget förlopp.
Anders Tegnell har valt en strategi med milda restriktioner, med hänvisning att vi ska kunna leva med restriktionerna en lång tid. Men resultatet blir att allmänheten hinner tröttna på restriktionerna. Hade det varit en fördel att införa kraftiga restriktioner, men att ha dom kraftiga restriktionerna under en begränsad tid?