Uppdaterad med hovrättsdom - hovrätten mildrar domslut; två fall av sexuellt utnyttjande av barn samt ringa misshandel ger 50 timmars ungdomstjänst samt ingen utvisning;
Brott: 2016#31 Rev 1 VÅLDTÄKT MOT BARN (4 TILLFÄLLEN), RINGA MISSHANDEL
Plats: Hedemora kommun
Datum: 2016-06-24 och framåt
Flashbacktråd: (FB) Afghan våldtog och misshandlade flicka dömd 2017-06-30 - utvisad
Media i urval: Saknas, dussinbrott
GM: HASSAN HAYDARI, 19991066
DÖMD Medborgare i Afghanistan
Straff: HR: 50 timmars ungdomstjänst, TR: Sluten ungdomsvård 6 månader
Utvisning: Nej - yrkades, tingsrätten dömde till 5 års utvisning
BO 1: Flicka 14 år.
BO 2: Kvinna, personal på HVB-hemmet (misshandel)
Målnummer: Svea HR B 7073-17, Falu TR B 2611-16
Dom meddelad: 2017-09-11, 2017-06-30
Dom: https://minfil.com/D4ObC6keo8/Svea_HR_B_7073-17_Dom_2017-09-11_pdf
Arvode: HR: 103 049 kr, TR: 129 253 kr
Gärningsbeskrivning: Upprepade anala och vaginala våldtäkter vilket medförde att BO fick svårt att bajsa. Tingsrätten har utgått ifrån den ålder HASSAN HAYDARI själv uppgett att han gärningarna var 16 år, beviset ett persiskt vaccinationskort. I Ungern uppgav han att han var myndig, till BO har han sagt att han är 22 år. HASSAN HAYDARI döms även för en misshandel som ska ha ägt rum på HVB-hemmet mot en kvinna i personalen.
Dömdes i tingsrätten för en våldtäkt mot barn, tre sexuellt utnyttjande av barn samt ringa misshandel. Hovrättens dom blev två sexuellt utnyttjande av barn samt ringa misshandel.
Citat:
Ungefär en vecka efter midsommarhelgen blev de ett par och hon besökte honom på boendet Active Stay. Vid det tillfället smög hon in på hans rum, men personalen uppmärksammade att hon var där och sa till henne att lämna boendet sedan hon berättat att hon bara var 14 år gammal. Hassan Haydari blev arg på personalen, men även på henne för att hon hade talat om sin riktiga ålder. Någon tid efter hennes besök på boendet tog Sekretess B kontakt med Hassan Haydaris gode man och det bestämdes att Hassan Haydari skulle komma hem till henne och sova över.
Citat:
I målet har förekommit uppgifter som skulle kunna tala för att Hassan Haydari är äldre än han hävdat. Målsäganden A har i sitt förhör uppgett att Hassan Haydari sagt till henne att han är 20 eller 22 år gammal och Hassan Haydari ska även när han befunnit sig i Ungern ha påstått sig vara äldre än han idag säger; något han förklarat med att han trodde sig bli förmånligare behandlad av migrationsmyndigheterna om han ljög och sade att han var myndig.
Övernattningar skedde med god mans (kvinna) och målsägandes mammas samtycke.
Medias initiala beskrivning: Ärendet refereras inte i media.
Kommentar: Tingsrättsdomen finns i PJs dump, hovrättsdomen saknas.
Kom som ensamkommande från Iran, där han har släktingar. Vid tid för huvudförhandling i tingsrätten fanns ännu ej beslut om asylansökan och åldersbestämning hade inte hunnit göras. Han dömdes som om han varit 16 år när brotten begicks.
I tingsrättsdomen har han c/o-adress hos en svensk kvinna i Borlänge. I hovrättsdomen är han skriven på HVB-hemmet Talgoxen i Borlänge.