2020-05-18, 20:18
  #133513
Medlem
Sobrilbils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Zag
Det kan ju också vara så att han helt har glömt var han stod när han hörde skotten, och att han bara hade hunnit säg strax över AFKg (typ nr 50). Det skulle förklara tidsglappet mellan hans promenad och LOP:s, och samtidigt innebära att han stod närmare och såg bättre.
Det är fortfarande för långt för att kunna se vem som står i porten. NF gjorde ett antagande hur man än vrider och vänder på det.
Citera
2020-05-18, 20:19
  #133514
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Leonheart
Menar du på fullt allvar att om man med DNA kan koppla mordvapnet till SE så är det mest troligt att någon planterat hans DNA på vapnet!?!?!?
Ja, det menar jag, varför skulle det vara ömöjligt?
Han var ju på mordplatsen och mycket starka krafter agerar för att knyta honom till mordet.
Detta är på blodigt allvar för vissa kräk.
Nu tror jag inte att det kommer att hända, och KP är nog inte en sådan, utan kommer nog att komma upp med något bättre.
Citera
2020-05-18, 20:20
  #133515
Medlem
299792458s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JSelwyn
Nej, det tror inte jag heller. Eller rättare sagt: vänd på steken, o du får fram vem som följer efter.
Ja, jag har hört teorin om att han gick åt andra hållet, att han själv är mannen som går bakom LOP. Teorien går ihop med att Lisbeth inte ser honom, eftersom han inte kommer söderifrån och han ser La Carterie butikens skyltfönster på väg söderut.
Citera
2020-05-18, 20:22
  #133516
Medlem
Sobrilbils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Leonheart
Menar du på fullt allvar att om man med DNA kan koppla mordvapnet till SE så är det mest troligt att någon planterat hans DNA på vapnet!?!?!?
Kanske är det just därför PU har utrett honom. Han kan ha blivit offer för planterade bevis vilket PU upptäckt?
Citera
2020-05-18, 20:27
  #133517
Medlem
Suckmesidewayss avatar
funderar på om det ändå inte är flera inblandade i detta. några går på västra sidan av sveavägen, en följer paret på östra sidan och en väntar redan vid hörnet dekorima. Gruppen av GM har på kort tid garderat sig för olika eventualiteter. den som fäller skottet är den som följer paret bakom, tensonmannen. Det är därmed två GM (om man kan säga så) vid dekorima och det är det som gör att det finns flera olika signalement. den som stått och väntat springer lite tidigare ifrån brottsplatsen och viker in på Luntmakargatan vilket är den som SC ser. Den som fällt skotten springer uppför trapporna och bort. Även IMs berättelse stämmer då med att en stått och väntat.
Citera
2020-05-18, 20:28
  #133518
Medlem
299792458s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MacMackay
Ja, det menar jag, varför skulle det vara ömöjligt?
Han var ju på mordplatsen och mycket starka krafter agerar för att knyta honom till mordet.
Detta är på blodigt allvar för vissa kräk.
Nu tror jag inte att det kommer att hända, och KP är nog inte en sådan, utan kommer nog att komma upp med något bättre.
50 000 000 SEK?
Citera
2020-05-18, 20:31
  #133519
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MacMackay
Du varken vill eller tror att SE är mördaren, det har du själv sagt, men jag tycker att det är underligt att du med sådan emfas ger dig in i motargumentationen.
Det är bara en reflektion som vi inte behöver fördjupa oss i.

Skandiaväktarna säger en hel del som TP tar fasta på.
Varierande klädesplagg. Allt från gråa dufflar, blå täckjackor, och kepsar med öronlappar.
”Han såg så liten ut” föranleder TP att kolla mönstringsrullarna från män födda 1929, och kom då fram till att Palme inte var så liten egentligen.
Spinner då vidare på att han såg liten ut när han låg i ursprungsläget i en position som endast mördaren kunnat se, men sedan när AH och SG rätat ut honom i sin fulla längd såg han inte längre så liten ut.
Detta vet TP med underlag från sina mönstringsrullar, men gm såg ju Palme i sin fulla längd stående.
Det är så tramsigt så jag vet inte vad jag kan säga.
När samma väktare berättar om att SE sagt att det vällde upp blod, och en person försökt med konstgjord andning, då är de inte tillförlitliga längre, utan har läst om det i tidningen.

Jag tycker att du borde läsa förhören och frigöra dig från galenskaperna. LJ i gränden som SE såg vid en huvudvridning från trappen! Vilket trams!
Ett mordvapen med hans DNA bör snarare betyda att det är planterat av någon illasinnad jävel....
Jag svarade varför jag går till motargument.

Men herregud. Om det visar sig att SE är mördaren så ger det ju inte TP rätt i alla hans tankegångar. Det känns som du har något personligt vendetta mot just honom. Att TP har en del konstiga tankar gör ju inte SE oskyldig. Hade Lars Larssons bok om SE haft med vapensamlaren och skytteklubben så hade hans bok blivit större än TP:s.

Exemplen du tar upp är inte orsaken till att folk misstänker SE. Det är det faktum att det finns möjlighet han kom ut i tid för mordet. Och att ingen tycks känna igen hans påstådda aktiviteter för att hjälpa till.

Möjligheterna för GM SE att se LJ stannar inte vid en huvudrörelse i trappen. Han kan ha sett LJ från sitt fönster på Luntmakargatan när han är på väg att gå. Han kan ha sett och hört LJ bli förhörd vid mordplatsen nån gång 23:30-23:40.

Det sista säger mycket om dig. Om man hittat mordvapnet i vapensamlarens gamla revolvrar så kommer du alltså tro att det är planterat? För att du tycker TP är så dum i sin teori? För att Henry O sa de pratat två minuter? Då värderar du konstigt.
__________________
Senast redigerad av enough-is-enough 2020-05-18 kl. 20:51.
Citera
2020-05-18, 20:31
  #133520
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av enough-is-enough
Det är fel fråga "hur stor är sannolikheten att en grå tjänsteman har en laddad revolver på sig på väg hem från jobbet? ". Frågan är snarare "Hur stor är sannolikheten att Palmes mördare har en laddad revolver på sig på väg hem från jobbet?"

Viss skillnad på de personbeskrivning....

Vi måste ta "död" på SE.

Vad som framkommit så la GM vänster hand på OP:s vänstra axel(enl. IM)då kan det inte va SE som utförde mordet, för hur skulle han kunna ha bögväskan hängande på höger handled och samtidigt hantera en revolver på ett smidigt sätt, upp ur fickan och ner i fickan, samt att IM såg GM stå nästan i den 45 gradiga vinklen vid Dekorima.

undrar om GM hade hanskar på sig? Kanske finns Dna på Palmes rock på vänster sida?
Citera
2020-05-18, 20:31
  #133521
Medlem
JSelwyns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 299792458
Ja, jag har hört teorin om att han gick åt andra hållet, att han själv är mannen som går bakom LOP. Teorien går ihop med att Lisbeth inte ser honom, eftersom han inte kommer söderifrån och han ser La Carterie butikens skyltfönster på väg söderut.

Precis!
Om jag enbart skulle se till motivbilden mellan NF och SE, så väljer jag utan tvekan NF.
Citera
2020-05-18, 20:31
  #133522
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 299792458
50 000 000 SEK?
En anledning så god som någon annan. Jag tror inte detta, men om en flamsig lösning skulle presenteras med SE som ensam gm måste man börja fundera i dom banorna.
Citera
2020-05-18, 20:36
  #133523
Medlem
299792458s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JSelwyn
Precis!
Om jag enbart skulle se till motivbilden mellan NF och SE, så väljer jag utan tvekan NF.
Ja, det är säkert.
Citera
2020-05-18, 20:37
  #133524
Medlem
enough-is-enoughs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av farbror_barbro
Bra fråga. NF berättar om mannen i fönstret i förhöret under vallning 860325. Det är definitivt en ’trådsanning’ att detta bekräftats, men jag har ingen källa. Skall kolla runt lite.

Sannolikt? Han är ju minst 100 m bort (200 m om vi skall tro honom själv!). Det är helt otroligt osannolikt att han på det avståndet skulle kunna identifiera en blå jack-man sent på kvällen. Eller hur tänker du?

Om man skall tänka lite utanför boxen så kan man i stället spekulera i om han sett något öht. Hans berättelse är märkligt på flera sätt, t.ex. att han tänker att ”nu blev Palme skjuten” och att han står och tittar 30-40s men han går inte tillbaka. Även hans andra version (vid vallningen) ger det kända tidsfelet på ca 30s till nr. 56 respektive MP. Kan det vara så att han skapar en berättelse från olika iakttagelser för att ”hjälpa” polisen?

NF bor fortfarande med sina föräldrar. Är det såna som brukar vara orädda och gå fram till skottlossningar?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in