Citat:
Ursprungligen postat av
Basfakta
Jag håller med dig om att det är en rimlig omtolkning, har själv skrivit om det flera gånger i tråden.
Tensonmannen kan vara GM och då har IM fel helt o hållet.
Att AB missade både GM o paret Palme är en naturlig tolkning tycker jag också. Han var på lyset och stod säkert o tittade söderut efter sina polare. Eller nåt.
AB:s polare?
"Gänget " som IM säger att han såg?
Per Vallins ungdomar?
SE:s uppgift om LJ i gränden? Palmes blodiga ansikte? Samtalet med HO? Den konstiga klockan? Karin J:s uppgift om att någon pratade om att vända kroppen, det som SE själv beskrev att han gjorde? Jan A:s samtal med den medelålders kepsmannen?
Hur tolkar vi AD:s uppgift om samtalet? Kan inte bara strykas menar jag.
Anna H:s uppgift om personerna norr om mpl?
GM kan dock även ha följt dem från västra trottoaren eller kommit söderifrån. Däremot inte österifrån pga LJ.
Och då faller Tensonmannen.
Vi kan aldrig veta säkert, men vi kan givetvis göra ett antagande som du säger.
Om jag personligen ska gissa, vilket jag egentligen inte vill, så är 2 personer mest intressanta som jag ser det:
1. Grandmannen.
2. Tensonmannen.
Jag är helt övertygad om att AB inte är Tensonmannen. AB var aldrig så långt norrut. Bara det är en ny insikt jmf med HH:s gissning.
Jag har även mycket svårt att få in SE som Tensonmannen. Av skäl jag redovisat 50 ggr typ. Som du vet.
Om man inte krånglar till saker så förb-t hela tiden så är Tensonmannen GM och han kan vara samme man som Grandmannen. Finns många samstämmiga uppgifter i signalementet = en omtolkning. Inte bara kläder utan hela personen inkl agerandet.
Övervakade Palme vid bokhandeln och tog sig över till östra sidan på ngt sätt. Kanske gick han rakt över gatan och inte över vid AF kyrkogata? Eller så var det Grandmannen som Kerstin N såg?
Pia E har då fel.
En rätt okomplicerad lösning. En GM som agerar ungefär som förväntat. Övervakar o följer efter.
Att han struntade i att han granskades av MS vid Grand, 2-3 min, kan tyda på att han var säker på att ingen skulle kunna hitta honom efter mordet. Varför? Behöver också analyseras.
Vem var GM? Inte en aning.
Detta sammantaget är mitt försök till bidrag i diskussionen. Till att börja med.
Har det presenterats någon bild på en retro Tensonjacka i tråden, hur ser den ut?
NF anger att jackan på mannen bakom LOP var blå som baksidan på telefonkatalogens baksida, Stockholm A-M, vidare använder han uttryck som
äldre och
för gammal om mannen han möter.
AB skäggväxt kan ge en illusion av
äldre tycker jag.
Hur får man ett sådant scenario att gå ihop, tja, då bör både AB och SE ingå i operationen.
SE kollar klockan invid Dekorimas skyltfönster, det är honom IM ser stå där, det är även SE andra vittnen ser lägga en hand på OP axel, SE får OP att stanna till i steget, SE ses även springa in på Tunnelgatan, uppgiften är att dra uppmärksamheten till sig, en illusion, dock kan skotten ha avlossats några meter bakom LOP, och där befann sig AB som inte vet om han tog
några steg framåt eller bakåt.