Citat:
Citat:
Ursprungligen postat av Antialles
Talar du av egen erfarenhet?
För övrigt är du en skam för manligheten.
Du är den som är värd att kallas man i denna tråd . Och vad säger det? Förmodligen att det till övervägande del bara är avskrädet av den manliga befolkningen som lever sina liv på Flashback.
Ursprungligen postat av Antialles
Talar du av egen erfarenhet?
För övrigt är du en skam för manligheten.
Du är den som är värd att kallas man i denna tråd . Och vad säger det? Förmodligen att det till övervägande del bara är avskrädet av den manliga befolkningen som lever sina liv på Flashback.
Vi ska komma ihåg att många här och på internet överlag, är nät-lobbyister. Tyvärr har lobbyisterna på internet fått verka ganska fritt och osynligt under många år nu och naturligtvis lyckats påverka människor och då framför allt (unga) män, bl.a till detta fullständigt groteska kvinno- och feministhat som vi ser överallt. Nu har det gått så långt att till och med Säpo har varnat för en ökad nationell säkerhetsrisk för den kvinnliga befolkningen på grund av mäns skenande kvinnohat, ett reellt terrorhot mot kvinnor som alltså existerar i allra högsta grad.
Det är mycket allvarligt eftersom även barnen drabbas när kvinnor drabbas. Det är mycket allvarligt eftersom kvinnor och barn är en majoritet av befolkningen.Det gäller alltså att ha denna lobbyism i åtanke och att vara källkritisk - vad är det för budskap som framförs av många, tex i den här tråden och vad/vem kan ligga bakom budskapet? Tja, här ser vi en stor grupp debattörer som propagerar för att avskaffa sexköpslagen och normalisera prostitution. Samt sprida bilden av den lyckliga horan som givetvis tjänar miljoner på sitt "sexarbete". Sannolikt är det alltså lobbyister från sexindustrin som vi har på tråden. De utmärker sig genom att dyka upp i stora flockar, de säger alla samma sak och de debatterar aldrig som normala människor. De är inte intresserade av debatt - de vill bara hamra in sitt budskap genom upprepningar.
Den enda synliggjorda nät-lobbyismen som jag känner till är Sverigedemokraternas. SD:s lobbyister visade sig ligga bakom flertalet internetforum och de visade sig även ha gått ut i flock för att domdera tidningars, bloggars och andra internetforums kommentarsfält. Vad gäller lobbyism i övrigt så var väl Liberalerna senast på tapeten?
Lobbyisterna på nätet kommer tex från svenska och utländska organisationer, politiska partier, föreningar och företag. Deras jobb är att påverka människor i vår värdegrund, moral, etik osv samt givetvis att påverka folks politiska åsikter eller bara något så enkelt som att få oss att köpa en viss produkt.
Det förvånar mig att det har varit så tyst om lobbyismen i Sverige, särskilt som man i andra länder har synliggjort t.ex amerikanernas lobbyism/påverkan på europeiska val och hela EU-apparaten.
Informations/internet-kriget är vårt tredje världskrig som man brukar säga. Det är helt sant.