Skall säga på en gång att jag inte har den exakta ordalydelsen från KP i huvudet. Men KP tycker/tyckte att vi skulle läsa protokollen för att förstå hur hur mordet gick till och därvidlag få reda på ansvarig(a). (min utfyllnad).
Så hur tolkar ni det? Som att SE är den personen som KOMMER att presenteras som GM eller att vi drar helt fel slutsatser av händelserna den kvällen?
Lätt för KP att säga, som har betydligt mer material än oss, men med tanke på hur detta har stötts och blötts i denna tråd genom åren, så måste det ju vara nån/några som har "träffat rätt" hela vägen. Det är också något som skall bli intressant att jämföra dvs hur nära (eller inte alls) Flashbacks användare är den godtagbara lösningen. Vet inte om vi skall dra till med några %-satser men säg som så att Flashback har >=85% rätt, ja då får man ju anse det som mer än godkänt. Men att <=25% får anses som icke godkänt.
>=85% - rätt om hela händelseförloppet fram till Dekorima och upp till åsen, men är inte den gm som pekats ut av majoriteten om vi nu antar att de skulle vara SE?
<=25% - stirrat oss blinda på händelseförloppet (inte se skogen för alla träd etc). Dragit helt fel slutsatser av alla de kända vittnesmålen och annat publikt material. Helt enkelt att vi har saknat tänkandet utanför den kända boxen.
Kul eller?