Citat:
Ursprungligen postat av
belf
Finns det några data som stödjer det här tjatet om d-vitamin? Möjligt det stämmer men var är evidensen?
Det är ju väldigt tydligt. Det är välkänt att d-vitamin bildas i huden av solljus. De som har mörk hy får mindre bildning av d-vitamin. Därför har människor med ljus hy en fördel i solfattiga klimat.
D-vitamin spelar en viktig roll i immunsystemet. Detta vet man.
I alla länder med stora årstidsväxlingar ser man att sjukdomar grasderar under vintern och försvinner under sommaren.
Under denna pandemi visa all statistik en tydlig koppling mellan D-vitamin och sjukdomen.
Avsevärt fler dödsfall i solfattiga länder även i förhållande till antal smittade. Dessutom så ser vi en kraftig minskning under senvåren och den kommer troligen att fortsätta fram till hösten när solen försvinner igen.
Det kanske starkaste beviset för d-vitaminets betydelse är att mörkhyade som bor i solfattiga klimat är de som drabbas allra hårdast.