Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2020-05-16, 18:21
  #7285
Medlem
HejaFinlands avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MostyBlejsX
Jag har en fråga till alla er som tycker sexköp är ok. Om det nu inte vore ett så vidrigt sätt att försörja sig på varför skulle inte fler tjejer prostituera sig? "Lättförtjänta" pengar att få förmånen att ligga (spyr) med er istället för ett lågbetalt jobb som t e x städning.

Ja och varför tar de hit tjejer från andra länder till PRs bordell, thai-massageställen, om det är så bra jobb så borde ju alla svenska tjejer göra det.
Citera
2020-05-16, 18:21
  #7286
Medlem
aina08s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av creer
Kommer hon från ett av Europas fattigaste länder? Det är ju måttet på offerstatus numera.
De säger ingenting. Hon kan ha bott i Sverige i hela sitt liv men ändå komma från typ Rumänien.
Vill man stoppa trafficking osv på riktigt kan man börja med att förbjuda tiggeri och stänga gränserna.
De är samma ligor som sysslar med allt detta, sexhandel, tiggeri, inbrott, bilstölder osv.
Dock är dom flesta som säljer sex i Sverige enskilda tjejer som väljer att göra det självmant, för att dom tjänar bra med pengar på de.
Citera
2020-05-16, 18:22
  #7287
Medlem
RiverStyxs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DoktorTengele
Paolo har tjänat så mycket pengar att han inte behöver arbeta en enda dag till resten av sitt liv. Ett luder från Rumänien eller agendasättande "poliser" kan inte ta det från honom...

Fast har han cashen kvar eller har han spenderat den? Han verkar rätt korkad och har säkert trott pengarna skulle fortsätta flöda in. Det blir tvärstopp på det nu så vad han har sparat undan är vad han kommer få leva på och vi pratar ju att det behöver räcka typ 30 år.
Citera
2020-05-16, 18:22
  #7288
Medlem
exoticspices avatar
Citat:
Ursprungligen postat av aina08
Ingen har dömts till fängelse enligt sexköpslagen i Sverige sen den kom till 1999. Ingen. Noll.
Att köpa sex är dessutom inte våldtäkt.
Han får böter som kommer att vara ungefär samma, eller kanske lägre än för snatteri.
Vad folk sen säger i media är nåt helt annat.
Är sexköpslagen och samtyckeslagen samma sak?
Citera
2020-05-16, 18:22
  #7289
Medlem
Ja nu kommer alla dessa feminister och gråter ut för uppmärksamheten.

Sinnessjukt mentalt skadade människor i detta land.
Citera
2020-05-16, 18:22
  #7290
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Kraftkarl
Det här var mycket klantigt och dumt gjort. Såg Gabriella Kärnekull Wolfe på nyhterna, om det nu stämmer det hon säger blir jag chockad över hur vidrig smak vissa tycks ha, hon ser ju ut att ha Down syndrom.

Visst kan man ha åsikter gällande händelsen men han tycks vara mer hatad och ta mer rubriker/skriverier i medier än Wilmas mördare.
Frågan är vad du har för syndrom som kläcker ur dig ett så dj-la korkat inlägg?
Citera
2020-05-16, 18:23
  #7291
Medlem
Tarrous avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ArgusOne
Problemet är att kvinnor alltid ska ha fördelaktig lagstiftning. Kriminalisera säljandet med samma straffskala så kommer det ske en förändring.

Lagen gör ingen skillnad på kön, bara mellan köpare och säljare.
Citera
2020-05-16, 18:23
  #7292
Medlem
Toppen av ett isberg?
http://piclair.com/data/7ltbh.jpg
Citera
2020-05-16, 18:23
  #7293
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av getlitnotfit
Båda Paolos barn samt exfru (som är VD i hans företag) har slutat följa honom och Elin på Instagram.
Ajdå dom kanske vet mer än oss ... Menar köpa sex engång så rasar hela världen... något större måste finnas på tapeten .
Citera
2020-05-16, 18:23
  #7294
Medlem
Bara så jag har förstått det rätt: EN dag efter att det blir känt att han köpte sex och erkände det i TV så lägger han upp en bild på sig själv på Instagram, där han skriver om att det är dags att börja plocka upp spillrorna och arbeta med demonerna samtidigt som han gör tummen upp?

Det ryker fortfarande om fallet, nej fan, det glöder om det, och han ger tummen upp? Speechless.
Citera
2020-05-16, 18:23
  #7295
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Confusedsoul
Ja nu kommer alla dessa feminister och gråter ut för uppmärksamheten.

Sinnessjukt mentalt skadade människor i detta land.

Ser bara antifeministiska horkarlar som gråter. PR tex och alla i det här forumet.
Citera
2020-05-16, 18:23
  #7296
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lawless19
om en kvinna godkänner till sex är det inte att ge mannen tillåtelse då och det får hon inte? hur fan tänker du?

Var i lagstiftningen står det att det är olagligt för tjejen att ge samtycke? Det är olagligt för en man eller kvinna att betala för tillträde till en annan individs kropp. Det är denna person som straffas, inte kvinnan eller mannen som säljer sex.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in