Citat:
Ursprungligen postat av
karlkula12
Använder Sverige samma typ av test som dem gjort i Frankrike eller Spanien? Nån med koll?
Citat:
Ursprungligen postat av
Decemberregn
Resultaten kan kanske bero på huruvida antikropptestet är frivillgt? De som misstänker att de haft corona eller bara varit sjuk känner kanske att de kan "bidra" med något till studien. De som inte märkt av nåt kanske inte deltar i lika hög utsträckning? Har ingen aning om testets utformning. Och om studien än på ett fåtal, typ under tusen, kan "bortfallna svar" lättare göra så att siffrorna blir missvisande.
Ja jag vet inte har noll koll på det jag med.
FHM sa idag att det kan var dåliga tester i Spanien, men de yrade också om att % kan skilja sig mycket mellan olika delar av Spanien. Det är fel, för det kan inte skilja så mycket om bara 5% i Spanien har haft det att vissa delar blir flockimmuna och de sa ju att bara 11,3% av Madrid hade haft det.
Det är i så fall dåliga tester.
Lite märkligt att Spanien och Frankrike skulle utföra dåliga tester och att det blir en världsnyhet av att så få haft det där.
Det är ju i så fall att blåsa upp faran, kanske för att fortsätt med blockader, skrämma befolkningen och sånt.
Får ju hoppas att Sveriges immun tester kommer snart och att de är bra och "random" utförda.
Vill ju tro att många haft det i Sverige och ex, Stockholm börjar få "flockimmunitet"
Men om bara 10% av Stockholmarna haft det är det ju viktigt att få fram det.