Citat:
Ursprungligen postat av
shponglad
:
Du måste citerat fel person, jag har inte nämnt nått om ett sms, vad stod det i det förresten? Det om att dela henne i 4 delar och knulla dom separat?
Nej Arcanii skrev att om man sms:ar någon tio minuter före mordet om hur det ska gå till
- och sedan gör så, blir man fälld på indicier.
Svaret ifråga handlade om Mats Alm och Linda C.
Citat:
Ursprungligen postat av Arcanii:
"Haha.
Vem tror du har mest professionell, juridisk erfarenhet - du eller jag?
Om man inte har någon som helst förståelse för hur det svenska rättssystemet fungerar och hur bevisbörda värderas bör man faktiskt inte yttra sig i frågan.
Det enda du har gjort är att upprepa skvallerpressens högst spekulativa antaganden kring svårigheterna att döma någon utan att kropp funnits och dödsorsak etablerats utan allt tvivel.
Sanningen är snarare den att urvalet vid dessa fall är extremt begränsant och gäller kanske 1-2 fall per år som når allmänheten; det vill säga långt ifrån ett trovärdigt underlag.
Du kan inte begå ett mord, stycka kroppen och mata det till grisarna och komma undan på en rättslig miss - om du smsar den avlidne 10 minuter innan mordet begås och beskriver på vilket sätt, varför och när mordet kommer att ske, så kommer du att dömas, även om kroppen inte hittas.
Detta är sant även om du har lärt dig annorlunda på CSI Miami, där "circumstantial evidence!!!!" repeteras som något slags religiöst mantra.
Han kommer att bli dömd. Hitta mig ett expertutlågande som är fullt insatt i fallet som säger annorlunda, eller sluta svara på mina inlägg.
Tack.
… [ Visa mer ]"
Shponglad:
"Troligtvis, men efter matias alm och linda chen så blev jag fan skadad och tappa tilltro."