Citat:
Ursprungligen postat av
wakkawalla
För mig handlar det mer om att ju äldre vi blir desto mer av livet ligger bakom oss.
Barn har livet framför sig.
Jag t.ex känner att om jag nu tråkigt nog skulle dö så har jag ändå fått uppleva mycket.
Barn ska få den chansen med.
Visst kan detta tendera att bli filosofiskt och hypotetiskt förvisso.
Men jag är mer upprörd över att äldre ska lida till döds.
Det är allt annat än okej.
Lidande på ålderns höst är fruktansvärt.
Jag kan hålla med om det, jag känner väl också liknande: att jag skulle också uppleva det bättre att jag dör, om valet stod mellan mig och ett barn.
Har arbetat i hela mitt liv för "svagare grupper", och sådana som ej kan göra sin röst hörda lika bra som vissa andra i samhället, däribland barn. Så jag värdesätter dem högt, mycket högt.
Däremot varför mitt engagemang är med de äldre just nu, är väl att just nu är det de som dör. Där är det beklämmande för mig att se de äldre, hur de hanteras i denna pandemi.
Finner det inte värdigt och tror vi hade kunnat rädda många fler och göra detta mkt bättre. Det smärtar mig att se berättelserna om de äldre och covid. Kan bara hoppas att det finns någon form av lärdom, för samhället.