Citat:
Ursprungligen postat av
viperstyle
Klart bättre med extern hjälp än ingen alls men inte tillräckligt bra i en rättsstat som Sverige.
Tidsmässigt kunde utredningsarbetet i inledningsfasen vunnit flertalet dagar om tillgängliga resurser hade funnits i landet.
Får tyvärr ej in ödmjukhet i ekvationen.
Forensicerna arbetade i lägenheten före och under tiden hundar från Sverige och senare Tyskland var där. Klart att de kolla igenom först om Wilma var där, de visste då inte ens om hon var död. De såg ingen Wilma och att leta i en pytteliten väska var inte aktuellt. De tittade inte i jackfickor i hallen heller. Sedan börjar en grundlig undersökning efter spår, små droppar knappt synliga för oss vanliga. Då får inte obehöriga gå omkring därinne. Senare visade hund på blod i hörnet av vardagsrummet och en likhund markerade på sängen. Men hundarna jobbade främst på vinden, källaren soprum mm.
Innan de tyska gundarna kom hade två pol som öppnade ytterdörren reagerat på kraftig liklukt. Då avvaktade man och hunden fick bekräfta var, varpå man gjorde fyndet - som inte öppnades på plats utan togs direkt till NFC.
Aliminiumfolien var där för att hindra doften, vilket den också gjorde i 9 dagar.