Sverige har lyckats med bedriften att i princip komma ikapp det världskända landet Sint Maarten. Ett land med strax under en miljard invånare. Landet i frågan har otroligt nog lyckats i princip utrota viruset. Det finns därför inga chanser att de ska kunna köra om Svärje.
Svärje är därmed på plats nummer 8 i världen i VM döda per capita. Tabellen domineras just nu av det ofantligt stora San Marino. Svärje siktar på att hinna ikapp lilla Frankrike inom 7-10 dagar. Nästa motståndare är då UK. Och till och med världsmästaren Italien är på nära räckhåll då.
Den stora frågan som alla söker svar på är:
När kommer Svärje hamna på topp 3?
Flera studier görs kring tex Andorra och vad som finns bakom deras lyckad strategi.
Finns ju mängder med klipp där Anders Tegnell (och även Giesecke) tydligt hävdar och försvara flockimmuniteten. Säg som det är istället, blir bara så jävla märkligt.