2020-05-13, 20:23
  #292681
Moderator
Chantres avatar
Citat:
Ursprungligen postat av KarlXVII
"Ska ett coronaliv få kosta femtio gånger mer än ett cancerliv?" – Lillrank vill bredda debatten

https://svenska.yle.fi/artikel/2020/05/13/ska-ett-coronaliv-fa-kosta-femtio-ganger-mer-an-ett-cancerliv-lillrank-vill
Vi alla som jobbar hemma har någon form av psykiska symptom, men det är mycket värre för dem som inte kan gå någonstans. Det är mycket hårt för dem som också saknar bostad och för dem som lider av depression, säger Hallamaa.

Intressant artikel. Varför så mycket pengar på just corona om man nu ska fokusera på räddade människoliv?
Citera
2020-05-13, 20:24
  #292682
Medlem
Draken55s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Slaskfarsan
Qatar Airways delar ut 100 000 flygbiljetter till vårdpersonal världen över som tack för hjälpen för bekämpningen av coronan.
https://www.qatarairways.com/en/press-releases/2020/may/MedicsGiveaway.html

Får svensk sjukvådrspersonal den så ser ju myndigheterna till att det ska beskattas!
Citera
2020-05-13, 20:24
  #292683
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av David86
Läste på wikipedia att 95% av dödsfallen i spanien hade någon form av riskfaktor, och precis som här är det mest 70+ som tar största smällen.

Mao borde nyckeln vara att isolera och skydda riskgrupperna, och låta de yngre friska driva runt i samhället då dessa löper extremt liten risk att fara illa av viruset (noterade förresten på svts sida om intensivvårddade att ca 10-15% av de intensivvårdade i gruppen unga människor hade extrem fetma, vad jag vet är de typ 150+ kg uberfet dom syftar på då, bmi 40+ enligt en sida jag hitta, måste vara grovt överrepresenterade då dom ändå är relativt sällsynta i sverige.)

Det pratade Boris Johnson också om. Men jag antar det är ganska svårt att genomföra. Eftersom, så vitt jag vet, han har inte riktigt gjort det i UK.
Citera
2020-05-13, 20:24
  #292684
Medlem
DikTs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ulf-Utredaren
Jag pratar om läget just nu. Det är intressantare än prognoser. Övriga länders prognoser lär följa Sverige uppåt så skillnaden från idag lär ju kvarstå.

Här har du SIFO´s undersökning. Massivt stöd. Bara 16% är emot strategin i Sverige. Typ ingen.

https://www.tv4play.se/program/nyheterna/12583080
Du är bara för mycket.
Men när det gäller dödstal är det precis tvärtom. Det enda som räknas är prognoser.
Citera
2020-05-13, 20:25
  #292685
Medlem
Tålamod. 4-5 år tar det innan pandemin är över. WHO.


.
https://www.ft.com/content/69c75de6-9c6b-4bca-b110-2a55296b0875

It will be four or five years before Covid-19 is under control, the World Health Organization’s chief scientist predicted on Wednesday, in a bleak assessment of the difficulties that lie ahead.
Citera
2020-05-13, 20:25
  #292686
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Waji
Driver du med oss eller försöker du bara göra dig rolig?

1. Vår plan är sämst världen. Sverige toppar dödslistor per capita mm
2. Sveriges sjukvård är nog sämre än många andra länders och det har vi blivit varse i tidningarna också. Folk som inte får hjälp mm. Du får gärna länka om vems sjukvård har kraschat. Att alla länder har haft det tufft är väl inget snack om men Sveriges sticker ut.
3. Äldreomsorgen totalt kaos
4 Vår beredskap har varit noll
5 https://tegnellcitat.se/ Råder alla läsa hur en massmördare arbetar. Allt görs fel.

Men du är nöjd som jag fattar det eller?

Var kan jag läsa mer om att Sverige toppar dödslistor?
Jag har bara läst på Worldometers info och enligt dem är det flera länder som ligger över Sverige.
T ex Spanien, Storbritannien, Italien, Frankrike och Belgien. Så vi kanske ligger på sjätte plats då? Vilket knappast är att "toppa listan".
Citera
2020-05-13, 20:26
  #292687
Medlem
Kontrollen hårdnar.
Frun handlade på järntorget idag och där gick det folk med gula västar som dirigerade folk att de stog för nära.

helt osannolikt, fascism är det minsta man kan säga. De har tagit sig någon befogenhet de inte alls har.
Skall detta spridas?
folk kräver tester hit och dit, man riktigt hör hur tvångsmedlen ligger nära "för allas bästa"
att bli chippas eller få ett pass som säger att man är vaccinerad är inte långt bort. Detta är såklart ingen konspirationsteori, det förs diskussioner i olika länder på olika nivåer.

Vi är individer, vi är suveräna människor, vår kropp är vår egen, inte någon annans att bestämma var vi skall vara fysiskt, eller vad vi ska inta.

Vill någon ha chip och trycka i sig varje vaccin som finns, och stanna hemam för evig för att vara rädd för denna influensa. jamen gör det då, blanda inte in mig i dessa stora agendor som försegår.

Se vad det ställt till med!

helt ok och självklart att inte tvinga sig på riskgrupper, men det är deras ansvar och intresse att skydda sig genom att inte blanda sig, tillika är det även deras val om de väljer att göra annorlunda. Inte någon annans. Stänga äldre boenden för besök, fine!
Se till så personal känner sig trygga i sitt jobb, att de har adekvat skyddsutrustning som de vill ha, inte som någon myndighet bestämmer.

detta kommer vi att leva med många år, denna överreaktion som nu pågår.
Citera
2020-05-13, 20:27
  #292688
Moderator
Chantres avatar
Hörde på P1:s morgonprogram att många äldreboenden hade fått in smittan av nyinflyttade. Mycket flyttkarusell på sådana boenden då de oftast redan är i livets slutskede.
Citera
2020-05-13, 20:27
  #292689
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Waji
Driver du med oss eller försöker du bara göra dig rolig?

1. Vår plan är sämst världen. Sverige toppar dödslistor per capita mm
2. Sveriges sjukvård är nog sämre än många andra länders och det har vi blivit varse i tidningarna också. Folk som inte får hjälp mm. Du får gärna länka om vems sjukvård har kraschat. Att alla länder har haft det tufft är väl inget snack om men Sveriges sticker ut.
3. Äldreomsorgen totalt kaos
4 Vår beredskap har varit noll
5 https://tegnellcitat.se/ Råder alla läsa hur en massmördare arbetar. Allt görs fel.

Men du är nöjd som jag fattar det eller?

1. Du ljuger. Vi är på Topp 10 listan ja tillsammans med övriga Västeuropa och USA.
Det är Belgien som toppar listan om du nu vill göra detta till nån sorts makaber tävling?

2. Men herregud människa. Du kan omöjligt ha missat vad som hänt i Spanien, Italien, Frankrike, England... i en del av dessa länder är 10% av de döda inom den egna sjukvården.
Folk har dött på golven på sjukhusen för de varit fulla.

Vi har klarat detta strålande vad gäller vår sjukvård så långt. Precis enligt vas vi ville. Och nu sjunker ju antalet inlagda kraftigt.

3. Äldrevården har inte fungerat. Helt rätt. Kaos. Men vår sjukvård har fungerat mycket bra.

4. Vår beredskap var dålig. Precis som övriga 199 länder.

5. Lägg ner sånt där pubertalt skitsnack och höj nivån.
Citera
2020-05-13, 20:27
  #292690
Medlem
arbetets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av tryffelhund
Nyss släpptes dom första resultaten från spaniens jätte-studie gällande antikroppar bland befolkningen. 60.000 testade (fördelat på 36.000 hushåll enligt någon statistisk modell) från två veckor tillbaka. 5% visar positivt för antikroppar. Om man tittar regionalt så är det 11,3% i Madrid och 7,1% i Barcelona. Dom värst drabbade regionerna.

Dom kommer fortsätta att testa löpande.

Länk till artikel på El País (spanska)
Tack lägger in lite klipp på spanska här:
Solo un 5% de los españoles se han infectado con el coronavirus, según muestran los primeros datos del estudio de seroprevalencia que está realizando el Instituto de Salud Carlos III en todas las provincias españolas. Las cifras muestran una gran variabilidad geográfica, con provincias que presentan una prevalencia siete veces mayor que otras. En Madrid, por ejemplo, el porcentaje se eleva hasta el 11,3%. En Soria es superior, del 14,2%. En la provincia de Barcelona la prevalencia es del 7,1%.

En cambio, Ceuta, Murcia, Melilla, Asturias y Canarias presentan prevalencias inferiores al 2%. En los mapas provinciales destaca la agrupación central de provincias con prevalencias iguales o próximas al 10% en el entorno de Madrid. Segovia tiene un 12,6%; Guadalajara, un 10,9%; y Cuenca, un 13,5%. Estos porcentajes corresponden a la prevalencia de anticuerpos IgG, los que tardan más en aparecer e indican que ya no hay infección activa (el test detecta también anticuerpos IgM, que son los que primero produce el organismo en respuesta al virus).

El ministro de Sanidad, Salvador Illa, ha comparecido esta tarde para ofrecer los resultados preliminares del estudio acompañado del ministro de Ciencia, Pedro Duque, y de los responsables del trabajo. Estudios publicados en otros países europeos han calculado entre el 4 y el 5% de prevalencia, muy lejos del porcentaje que conferiría inmunidad de grupo o de rebaño a la población, que los expertos sitúan en un mínimo del 60%. La directora del Centro Nacional de Epidemiología, Marina Pollán, ha asegurado que el 5% es la estimación con la que contaba antes de iniciar el estudio.
Google Translate här:
Endast 5% av spanjorerna har smittats av koronaviruset, enligt de första uppgifterna från seroprevalensstudien som utfördes av Carlos III Health Institute i alla spanska provinser. Siffrorna visar stor geografisk variation, med provinser som har en sju gånger högre prevalens än andra. I Madrid stiger till exempel procenten till 11,3%. I Soria är det högre, 14,2%. I provinsen Barcelona är prevalensen 7,1%.

Däremot har Ceuta, Murcia, Melilla, Asturien och Kanarieöarna prevalenser på mindre än 2%. På de provinsiella kartorna är den centrala gruppering av provinser med prevalenser lika med eller nära 10% i Madridområdet. Segovia har 12,6%; Guadalajara, 10,9%; och Cuenca, 13,5%. Dessa procentsatser motsvarar prevalensen av IgG-antikroppar, som tar längre tid att visas och indikerar att det inte längre finns en aktiv infektion (testet upptäcker också IgM-antikroppar, som är de första som produceras av kroppen som svar på viruset).

Hälsominister, Salvador Illa, har dykt upp i eftermiddag för att erbjuda de preliminära resultaten av studien åtföljd av vetenskapsministeren Pedro Duque och de ansvariga för arbetet. Studier publicerade i andra europeiska länder har beräknat mellan 4 och 5% av prevalensen, mycket långt ifrån den procentandel som skulle ge grupp eller besättning immunitet till befolkningen, som experter placerar på minst 60%. Direktören för National Center for Epidemiology, Marina Pollán, har försäkrat att 5% är den uppskattning som hon hade innan studien påbörjades.
Man ska komma ihåg att Spanien drabbats betydligt värre än Sverige.
__________________
Senast redigerad av arbetet 2020-05-13 kl. 20:29.
Citera
2020-05-13, 20:28
  #292691
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Draken55
Får svensk sjukvådrspersonal den så ser ju myndigheterna till att det ska beskattas!
Kanske, men jag har för mig att SAS personal flyger gratis eller 10% av biljettpriset!?
Citera
2020-05-13, 20:28
  #292692
Bannlyst
Vilken fetsmäll dagens siffror var...150 döda. Vi är på högre nivåer än Italiens värsta dagar.

Ligger vi sämst till per capita nu i världen? eller kanske Ecuador ligger sämre till?..

Vi sköter detta sämst av alla på jordklotet och ändå så hyllas Tegnell som en gud.

Blir gråtfärdig över mitt land.
__________________
Senast redigerad av victortich 2020-05-13 kl. 20:30.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in