Citat:
Ursprungligen postat av
VG
ALARM! Nå er det på tide å ta medisinene sine igjen vet du!
När du leker doktor, förstår jag att du är bekymrad över att diskussionen inte går i den riktning du önskar.
Lek med tanken, att de telefonsamtal som gjorts från EHs telefon, är gjorda av någon annan än henne. Men vid de tidpunkter som är centrala i saken som alibi, och samtal som polisen kunnat kontrollera tekniskt i efterhand.
Det som är styrkt är att telefonsamtal gjorts från EHs telefon. Med fel slutsats att hon levde.
Det saknas teknisk bevisning på att det var hon själv som ringde dessa samtal.
Med tanke på hur Tom Hagen förhåller sig till pengar, och allt om har med pengars makt att göra, tror inte jag att han betalar folk eller kidnappare i onödan. Det fanns inga livstecken, och då blir det bisarrt att betala dessa belopp till ett anonymt kryptokonto tillhörande någon annan än sig själv.
Som jag tidigare skrev om pengarna till Monerokontot, är det bara pengar ut från Tom Hagen in till Tom Hagen. Jag tror nöten som måste knäckas är vem som var mottagare av dessa pengar som påstås gick till kidnappare. Det går inte utan medverkan av Tom Hagen.
Det som är avsevärt billigare än kidnappare, är folk som varit lojala och som är bländade av dessa miljarder som dom väntar på att få del av. Folk gillar att räkna i andras fickor med hopp om utdelning.
Barnen har ju redan ägnat sitt liv åt framtida arv. Jag tror de enda personer i denna härva som fått pengar av Tom Hagen är de som säger sig ha haft kontakt med EH.
Jag har en stark känsla av att EH redan var död när dessa telefonsamtal gjordes från hennes telefon.