Citat:
Tror du verkligen vi får en mindre havererad ekonomi pga av ett högre antal döda som i vår strategi? Vi är enligt dig inte beroende av vad som händer ekonomiskt i övriga världen? Så om andra ekonomier är havererade så kan vi sälja våra produkter dit ändå? Enligt mig hade det inte spelat någon roll ekonomiskt om vi gjort som våra grannländer utan vi hade bara fått mindre döda.Man får anta att du tror att vår strategi gör att detta snart är över och folk slutar oroa sig, handel och resande återgår till det normala, att inga nya vågor kommer. Tror man på det så bör man också veta på ett ungefär hur lång tid detta kommer att pågå, vad tror du?
Två frågor då varav en obesvarad från föregående frågeställare, hur många döda blir det och hur länge pågår detta då tror du? Det är ju viktigt att veta på ett ungefär då man ska bedöma påverkan politisk och ekonomiskt.
Själv hade jag valt minimal smittspridning som våra grannländer och försökt med effektiv testning och smittspårning istället. Då får man på många sätt ett slutdatum och folk kan återgå till ett ganska normalt liv, ekonomin med då man litar på att myndigheter och regeringar gör jobbet. Svårt det med naturligtvis men ändå bättre än att ge upp och stirra på höga dödssiffror och försöka prata bort dom.