Citat:
Ursprungligen postat av
Fribbä
Ja, växelhistorien är en uppenbar efterhandskonstruktion för man döljer något. Att man sedan drar tillbaka sin story och skyller på andra faktorer tycker jag bara tydliggör att man försöker dölja något.
Absolut - har man en cykel så är de knappa 5 minuterna mellan SD är aktiv hemma och mobil pingas inga som helst problem. Du kan tom stanna i ett par minuter och ändå hinna.
Risken är väl, som du säger, att man måste flänga ut och in ett par gånger. SD hade haft en jobbigare sits om någon såg men då hade han ju ett ess i rockärmen och det var växelstoryn, hehe.
Är inte lika övertygad om HDs inblandning i själva händelsen. Konstaterar att tidslinjen av händelser håller för hypotesen att han är ensam GM vid händelsen och en stund efter. Men visst, HD kan ha hjälpt till att flytta och gömma prylar.
Ja är däremot övertygad om att HD vet mycket mer än vad hon säger.
Jag tror inte att rätten (särskilt inte domaren) går på dessa historier. Mångt och mycket måste ändå resa flaggor för dom. Men att han ljuger, vilket tyder på att han är skyldig, är enbart ett indicium. Och tyvärr är det många små indicier, och väldigt lite teknisk bevisning. Och inget är bindande till mordet.
Vad gäller cykeln, tycker jag att det finns många faktorer som talar för det. Dels växelhistorierna och vattenspridarhistorien. Men även sadelsexet, som verkar taget ur en porrfilm. Den historien är konstruerad för att han han cyklat hem blodig efter dådet, med all sannolikhet.
Vad gäller HD har jag svårt att mentalt få in henne i mordet. Vad hennes del består i är svårt att dra slutsatser om men helt klart vet hon mycket mer än hon vill avslöja.
Hon kan ha nyttjats på ett sätt som kanske inte var så aktivt, men tillräckligt för att hjälpa till för att få ett mer hållbart alibi?
Det bästa hade kanske ändå varit att hon suttit vid SDs dator hemma och klickat fram lite förutbestämda grejor om det hade varit välplanerat. Och det tror jag inte hon har gjort. Det är ett glapp under just den väsentligaste tidpunkten.
Nu kanske det blev något beslutat i brådrasket? Att hon fick göra något som underlättade? Men mest tror jag att hon inte ens här har varit involverad.
Kanske har SD bara talat om för HD att han har "tagit hand om problemet" eller talat L*ena "tillrätta". Jag har verkligen försökt att få till en sannolik teori om vad SD kan ha sagt till HD på morgonen, men lyckas inte så bra. Jag tänker ändå att hennes uttalande till MT på avdelningen kanske ändå tyder på att hon inte vet att L*ena är död.
Kanske har SD sagt att L*ena och jag bråkade på kvällen. Jag sa till henne att nu är det nog. Nu är det helt slut. H*anna och jag åker till USA, och nu ska vi försöka lappa ihop vårt äktenskap.L*ena blev hysterisk och sprang ut. Och sedan när jag gick förbi för att kolla. Då verkade hon inte vara hemma och dörren stod på glänt. Nu är jag rädd att jag blir misstänkt om det har hänt något. Men hon kommer nog hem igen. Hon ställer nog bara till en scen för att vi inte ska åka.