Citat:
Ursprungligen postat av
wwr
Den första
posten i tråden beskriver detta bra. Mitt inlägg utgår från denna, som är trådens ämne. Många inlägg har berört det.
Jag börjar tro att den främsta orsaken till en överdriven nedstängning av samhället är att:
Mindre företag slås ut och stora, multinationella företag, som har större fettdepåer/kassakistor kan ta över, eftersom de kan hålla ut längre under lockdown.
Du är medveten om att en del har hänt sen 15e mars va? Vem tjänar på att mängder med människor blir arbetslösa och tvingas till att gå på bidrag? De riktigt desperata blir kriminella istället. Knappast positivt för vare sig samhället eller stora företag.
Möjligen blir det en vinst för vaktbolag och säkerhetsföretag som kan erbjuda sina tjänster och produkter för dyra pengar. Men i övrigt?
En lockdown får ju andra konsekvenser även om vi i Sverige än så länge "bara" märkt av en ökad arbetslöshet, tusentals konkurser och en ökad försäljning på Systembolaget (för att nämna några saker). Håller det här på länge så får det förstås ödesdigra konsekvenser.