Citat:
Ursprungligen postat av
Volvo242DL
Typiskt unga människor. Gapar efter frihet och tror de är odödliga.
Förr i tiden var både studieresultaten och ordningen i skolan bättre när läraren hade rätten att utdela ett rejält piskrapp med pekpinnen när undervisningen började spåra ur och kaoset hotade.
Auktoritet håller liberalismens förslappade samhällen på avstånd

Tack för att du tror att jag är ung, jag är runt 40
Jag har jobbat som lärare och jag håller med om att ordningen i skolan kunde vara bättre, men det beror på föräldrar som inte uppfostrat sina barn på rätt sätt, genom att prata med dem och förklara saker.
Etik, moraliska dilemman, hänsyn till andra - det fungerar om man snackar om det från tidig ålder.
Många av barnen som är stökigast kommer från familjer med auktoritet som är felaktigt riktad, som att tvinga kvinnor att lyda under män m.m.
Jämlikhet och demokrati är trots allt det bästa konceptet. Att piska barnen skulle fungera väldigt dåligt, de barn som blir slagna blir de värsta bråkmakarna av alla!