Citat:
Ursprungligen postat av
fernebo
Inte jättemycket mer än Stockholm/invånare.
Igår hade Region Stockholm 1435 döda. I och med att regionen omfattar dryga 2 miljoner invånare så blir det över 700 döda/miljon.
Visst! New York har mer, men det är ändå anmärkningsvärt att vi har en så hög dödssiffra i Stockholm.
Tänkte drista mig till en (möjligen vidlyftig/hård-dragen) räkneövning....:
Det har ju gjorts en undersökning av förekomsten av antikroppar på 454 personer.
Den visade förekomst hos 7,5%.
Låt oss anta att dessa 454 är
representativa för de 2 miljoner som bor i regionen.
Då kan vi extrapolera fram att 150000 boende i regionen har antikroppar och alltså varit smittade.
Om vi så sätter 150000 smittade mot 1435 döda så får vi ett IFR-tal på ca 1%.
(Jag har sett att man ibland skiljer på
CFR och
IFR...)
Ett IFR på 1% är i överensstämmelse med vad jag sett på andra håll (men jag vet att det också finns betydligt högre siffror. Det beror ju främst på hur man definierar/räknar smittfall)
Om vi antar IFR om 1% så betyder det att om man har 100 dödsfall under ett givet dygn så borde man "baklänges" kunna räkna med att detta beror på 100*100 = 10000 nya smitt-fall för ett dygn några veckor tillbaka. (1% av smittfall resulterar enligt mitt antagande alltså i död)
Tiden mellan att bli smittad, och i värsta fall dö tycks ligga på i medel några veckor, men det finns förstås rapporter om både kortare och längre tid.
En (i mitt tycke) bra artikel om CFR/IFR här:
https://www.virology.ws/2020/04/05/infection-fatality-rate-a-critical-missing-piece-for-managing-covid-19/
/T