Citat:
Ursprungligen postat av
Tufsankatt
Rätten får lov att låta mycket passera. Inte lätt att få med allt som hänt i 20 dagars rättegång (efter snart 2 års förhör med SD/vittnen).
SD får läsa FUP och det är tydligen enl lag OK, på något vis känner jag att det borde finnas en FUP2 som är skriven av SD:s advokater där svar finns på vad som framkommit i FUP (så rätten har en chans att jämföra).
Ps Jag är inte för dödsstraff... det vore för snällt för GM. likt Stefans namne som för 10 år sedan hängde sig i häktet i Örebro... han valde och tyvärr lyckades att ta den enkla vägen efter att han mördade och styckade sin älskarinna. Han jobbade på Örebro Universitet...Ds
Jag säger Nej, tack!
Försvarsadvokater får redan idag bra betalt för att göra sitt jobb, d v s tillvarata sina klienters intressen och det är helt i sin ordning (även om det är förfärligt med all brottslighet, såklart!). Det vore rent stolligt att därtill också be dem skriva alternativa, egna "FUP"! Skulle du vilja betala dem ur egen ficka?
Jag vet att du i likhet med många andra har fått förhållningsorder om att inte svara, men jag vill ändå ställa dig ett par frågor:
-Kan du inte bara acceptera den rådande svenska ordningen vad gäller FUP? Det blir lite tjatigt med dina märkliga "resonemang" om att det vore bättre om den misstänkte inte skulle få veta varför den är inför skranket
-Du som tydligen anser att ett dödsstraff för t ex SD är för "snällt", om vi tänker oss att du hade barn som blev dömt för mord, kanske oskyldigt? -skulle du då vilja att nån avlivade ditt barn?
Jag ser att du skriver att du inte är för dödsstraff, men du tycks ju inte vara motståndare heller.