Citat:
Ursprungligen postat av
SmartaMarta666
Jag har aldrig sett SD klara motiv, jag har verkligen försökt. Skulle möjligtvis vara något ekonomiskt motiv i så fall som har med skilsmässan att göra men den är ju likväl inte LW skyldig till, det var inte LW som var gift med HD.
Är SD logik och verklighetsuppfattning så störd vid detta tillfälle att han ska mörda när han väl äntligen ska få åka på sin drömresa med sin drömkvinna?
Mördar man inte hela sin drömvärld då?
Där borde han bara haft fokus på HD och framtiden tänker jag.
Så vad gjorde LW denna kväll för att provosera SD till att lyckas mörda henne brutalt och oplanerat bakom
ett bullerplank i så fall?
Ja det måste varit något riktigt hemskt om vi ska utgå från Snoris att LW var grym elak och manipulativ.
Snoris har ju talat om motivet även om jag har svårt att tro att LW planerade sitt eget självmord för att hon inte fick SD och därmed ska döma honom för sitt stora svek? Så hur lyckades LW med det att förstöra allas framtid så lömskt?
Även sina barns framtid?
Är detta logiskt nånstans? NEJ!!
Försökte SD med att få komma till LW denna kväll 14 maj? Fick han komma dit?
Upptäckte HD eller någon annan det?
Jag har undrat så länge varför HD och SD inte tillbringade natten tillsammans om de ändå planerat resan dagen därpå?
Lockade någon ut LW som inget ont anade med ett sms att någon ville ge ett paket till A som fyllde år? Och SD satt lugnt kvar och väntade tills han blev orolig och gick ut och hittade henne bakom bullerplanket och han förstod att han skulle bli misstänkt?
Vet eller anar SD vem mördaren är?
Det är troligt, men skyddar han GM?
Har han inget behov av att skydda GM så behöver han ju inte ljuga om något.
Är GM tex HD som flippade pga att SD var där och hon trodde att SD kanske planerat att åka på USA resan med LW?
Kanske hade han faktiskt tänkt åka på USA resan helt ensam med tanke på bokning på hotell för endast en person?
Gud vet hur HD i så fall tänkte och hur det snurrade till i skallen på henne?
Att LW skulle åka gratis på hennes redan betalda resa?
Hur som, något utlöste grymt hat denna kväll, och jag har från första stund tänkt att det bör vara en kvinna.
Har svårt att se att en man med fysiskt övertag skulle ta med ett tillhygge, dränka sig frivilligt med blodstänk och sen osedd ta sig hem hela den vägen. Och bara en spermafläck på kjolen och blod under hennes ring, inget mer som binder honom än så? Och under ringen?? Hur hamnade det under ringen men ingen mer stans?
Det får mig att tänka gammalt blod gammal sperma?!
En GM som är osäker på sitt fysiska övertag garderar sig med tillhygge tänker jag, därav första anledningen till att jag tror att det är en kvinna som är GM.
Andra anledningen till att jag tror GM är en kvinna är våldet mot ansiktet, och tänker avund och svartsjuka och det bör ju HD känt. Såvida SD var hos LW denna kväll vill säga.
Eller så vet inte SD vem GM är men anar vem det kan vara. Men att ana och veta är två olika saker givetvis. Då kan man förstå varför SD skrattar åt allt mellan varven och tom uttrycker: de har ingenting på mig, de kommer aldrig lösa mordet. Nä han kanske känner sig uppgiven inför att polisen ska lösa mordet om de jagar fel GM?
Så om inte SD är GM, vem kan det då vara?
Sure Marta, om SD inte vore GM så är HD och MH närmast. Håller med, men där stoppar det för mig. HD och MHs kommunikation kan inte vara omöjlig att spåra om den varit så omfattande att den fått HD att flippa. Någon annan kyrklig anknytning för HD har inte kommit fram.
Så: SD kan mycket väl ha råkat ut för härdsmälta eller implosion som JM säger. LWs lämnande och/eller avslöjande av honom som en bluff kan ligga bakom. Hotet mot hans inre så stort att han riskerar sin drömresa för att hon inte ska få åka på sin lilla Norgeresa, för att han inser att nu är hon på väg bort på riktigt? Rätt uppenbart att det inte bara handlade om kvällen den 14/5 utan att SD hade planer 11/5. Att HD skulle sms:at LW 14/5 utan spår tror jag inte på.
Att SD ljuger beror sannolikt på som du säger att han är GM eller vill skydda GM. Men troligtvis vill han inte sitta inne mycket hellre än att få ta hand om döttrarna om HD satt inne. Han verkar inte ha offrat mycket för HD förr om man tänker på otrohetshistorien. Hotellbokningen tror jag att du missförstår: det var nog tänkt att HD och SD skulle bo där. HD säger i förhör ( kan ljuga förstås) att även om de velade in i det sista visste hon att SD och hon skulle resa. Hon verkar härdad av hans nycker.
Tillhygge: de många slagen beror nog mest på att det tar tid innan offret dör. Även om GM är en stark karl m geologhammare (mordet utanför Lund). Tillhygget gav GM möjlighet att hålla avstånd ( annars hade nog mer än rymddräkt krävts) för att inte lämna spår. Och våldet var av sådan art att man kan misstänka att GM och BO hade nära relation. SDs hat och kärlek i vild tornado.
HD och SD säger att HD visste om att affären fortsatt först på flyget tor USA. Det styrks av att EGT först hävdade att affären avslutats vid första avslöjandet.
SD verkar ha talat och skrivit mycket i termer om döda. Udda. HDs svar till honom är just på hans dödafråga. Att HD skulle mörda LW för att komma åt SD känns också långsynt. Bättre kunde hon nog och enklare.
För mig är ändå detta att hon säger till sin chef att hon hoppas att LW är död, en indikation att hon inte var med på BP. Fast hela det påståendet är så knäppt. Det tyder iallafall på att SD inte berättat allt för henne. Och hon ljuger säkert för att skydda. Men den hon vill skydda är sig själv, och det hade hon nog gjort bäst genom att verkligen berätta. I synnerhet om hon sitter på rejäla bevis.
Edit: I dagsläget finns inga bevis mot ngn annan heller, så om inte SD, som allt pekar åt, kommer att bli dömd för mordet, kan det bli som SD sagt så att mordet aldrig klaras ut. Men det tror inte jag.