Citat:
Ursprungligen postat av
GustavAdolf1
Jag förstår din poäng. Men fysisk misshandel som ett sätt att lösa problem i ett våldsamt förhållande är sällan en konstruktiv lösning. Jag anser att det finns bättre sätt att lösa konflikter i ett våldsamt förhållande än att döda misshandlaren. Man kan till exempel avsluta förhållandet... söka hjälp från kvalificerade terapister, mm. Att döda någon är något som inte kan inte göras ogjort. Även om du ångrar dig senare, kan du inte förändra något. Därför är det för extremt. Det hade varit bättre att hon hade avslutat förhållandet. Livet är heligt. Verkligheten nu är att det finns ett oskyldigt barn som kommer att växa upp utan en pappa . Vilket kan komma att ha sina effekter. Extrem ilska kommer alltid att ha extrema konsekvenser.
Jag förstår din poäng också, men sen vet man aldrig hur det är att vara i en sån relation om det nu är det som hänt. Man tänker kanske inte efter, som någon annan skriver så kanske hon är helt blåslagen och vem vet vad och inte tänker men grepar tag i det första man får tag på för att försvara sig.
Tro mig det kanske inte är så lätt att lämna en våldsam relation. Finns ju så många fall u Sverige av personer som lever i våldsamma relationer som inte kan ta sig ut.