2020-04-20, 16:40
  #246793
Avslutad
Inget land kommer vilja ha med Sverige att göra efter Corona krisen då vi haft noll kontroll på viruset.
Citera
2020-04-20, 16:40
  #246794
Medlem
gloffgloffs avatar
Citat:
Alla med coronasymtom ska testas i Danmark

Citat:
Ursprungligen postat av TonyDR
Bra Danmark!


https://www.kristianstadsbladet.se/nyheter/alla-med-coronasymtom-ska-testas-i-danmark/

När ska Sverige gör samma?

Snart förhoppningsvis!
Citera
2020-04-20, 16:41
  #246795
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dr.Fauci
Vi löste aldrig spanska sjukan med "flockimmunitet", den försvann bara.

Hoppas på samma här.

Va som fan. Så det är inte naturlag detta med flockimmunitet eller vaccin???

Känns ju som det plötsligt gick upp i rök här i Sverige så. Iaf om siffrorna fortsätter som nu.
Jag fattar ingenting.
Citera
2020-04-20, 16:42
  #246796
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av BerraSWE
Inget land kommer vilja ha med Sverige att göra efter Corona krisen då vi haft noll kontroll på viruset.

Jag tror tvärtom. Länder kommer att vilja veta hur vi gjorde för att på ett kontrollerat sätt skaffa oss folkimmunitet.
Citera
2020-04-20, 16:42
  #246797
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ParMobil
Dom finns redan.
Jag tar ett imorgon, trots att jag inte tror att jag haft skiten.

99% säkra enligt uppgift från dr mouna.

Varför får du ta?
Citera
2020-04-20, 16:42
  #246798
Medlem
gloffgloffs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av gloffgloff
24 minutes ago
Alla med coronasymtom ska testas i Danmark
Alla med coronasymtom i Danmark ska testas framöver, meddelar regeringen.

– Ring om du har symtom. Så kan vi testa, och så kan vi stoppa smittkedjorna, säger hälsominister Magnus Heunicke (S) på en pressträff.
Under de senaste dagarna har vita tält slagits upp i städer över hela landet. På tälten har det suttit skyltar med texten "Covid-19 testcenter", men regeringen har fram till nu inte kommenterat vad tälten ska användas till.

– Vi har verkligen arbetat hårt för att bygga upp testkapacitet. Nu är den här, säger Heunicke.
Invånare med symtom ska dock inte bege sig direkt till tälten om de uppvisar symtom, utan ringa till sin läkare för vägledning.

TT

https://www.dn.se/nyheter/varlden/de...klingen-live-/

Way to go Denmark !!
… [ Visa mindre ]

Citat:
Ursprungligen postat av TeamTegnell
Danmark är ett föregångsland som visar hur man ska göra. Ser framemot att flytta till Danmark inom kort och ta med mitt företag.

Det är sånt man använder tiden man tjänar i lockdown till -man förbereder sig!
Citera
2020-04-20, 16:43
  #246799
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Realtesto
Va som fan. Så det är inte naturlag detta med flockimmunitet eller vaccin???

Känns ju som det plötsligt gick upp i rök här i Sverige så. Iaf om siffrorna fortsätter som nu.
Jag fattar ingenting.

Absolut inte. Läs om du redan vet så tänk på digerdöden en tidigare pandemi, hemsk sjukdom ingen "flockimnunitet" där, antibiotika räddade oss den gången.

Än idag är spanska sjukan ett mysterium hur den bara försvann, men det hade ingenting med "flockimmunitet" att göra det vet vi.

Tänk om man förespråkat flockimmunitet när HIV nyss upptäckts. Fyfan, tur att inte Tegnell var epidimolog då.
Citera
2020-04-20, 16:44
  #246800
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av zirconium2020
Hade de givit lika mycket ekonomisk hjälp till vården som de givit privata företag hade de inte behövt ha fittmössor och jämställdhetsministrar.

De flesta i vården är kvinnor.

Vården behöver ingen mer ekonomisk hjälp. Hela apparaten är finansierad av ekonomisk hjälp.
Citera
2020-04-20, 16:44
  #246801
Medlem
Biggedys avatar
Länder börjar öppna upp och inser att Sveriges väg var den rätta

Citat:
Efter att ha varit mer eller mindre nedstängda i veckor börjar alltfler länder inse att det tillståndet inte kan vara ända tills det finns ett vaccin och det blir helt säkert att röra sig ute i samhället.

Det går inte att fortsätta hålla fabriker och andra arbetsplatser stängda om våra samhällen ska överleva någotsånär intakta. Hjulen måste börja rulla igen.

Vi måste anpassa oss till viruset och lära oss leva med det. Avgörande blir att hålla koll på spridningen och kunna vidta snabba åtgärder ifall den skenar iväg.

Sveriges exempel verkar visa att det går att delvis hålla samhället öppet och ändå kontrollera smittan på en nivå som gör att sjukvården klarar anstormningen.

Vi måste hitta en balans.
Citera
2020-04-20, 16:45
  #246802
Medlem
welcometorealitys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Harald.Guldhatt
Det är bra förslag!

Tar man bort alkoholtillståndet från krogarna tillfälligt, så då minskar besöken, man kan äta eller dylikt ändå där eller ta en kall dryck, de flesta vill gå ut och ta en öl eller en snaps när det är fint väder.Nu när de varnar att man ska undvika trängsel, hjälper inte detta ta bort alkoholtillståndet, man får börja där och se på kurvorna sen..
__________________
Senast redigerad av welcometoreality 2020-04-20 kl. 16:48.
Citera
2020-04-20, 16:45
  #246803
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HG
Verkar som att de starkaste eller de med mest pengar kommer att överleva i slutet av denna pandemi. Rika kan ju isolera sig hur länge som helst på någon alptopp eller liknande.
Än en gång visar det sig: det är bättre att vara rik och frisk än fattig och sjuk!
Citera
2020-04-20, 16:46
  #246804
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Biggedy
Länder börjar öppna upp och inser att Sveriges väg var den rätta



Vi måste hitta en balans.

Ta din balans och tryck upp där solen inte skiner.

Dom följer inte Sveriges väg.

Dom är i lockdown fas 2, du vet ingenting efter så lång tid här i tråden borde du veta bättre!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in