2020-04-19, 14:51
  #243769
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ronkmonken
Är ju jätteliten andel av befolkningen som dör. Lite väl hysteriskt.

“Unless half of Sweden dies it’s just overblown hysteria”

Fucking wasteman. I’m just going to pepper dumb cunts in this thread from now on.

Small percentages of a large number equals a large number.
Citera
2020-04-19, 14:52
  #243770
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TJABAXXX
Därför går staten in och betalar löner permittering heter det. Hallå

Hej. Staten har inte oändligt med pengar. Dessutom stannar ju samhället när folk permitteras. Du kan ju ta en funderare på vad som händer när din el slutar fungera, och hur extremt många som behöver jobba för att du ska få tillbaka den i alla led.
Citera
2020-04-19, 14:52
  #243771
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TJABAXXX
Inte hysteriskt när det dör ca 100 om dagen. Och kommer att fortsätta göra det så länge vi har 500 smittade om dagen.
Jag tycker inte det är mycket.
Hur många röker, super och äter ihjäl sig om Dan?
Citera
2020-04-19, 14:52
  #243772
Medlem
Bunsofsteels avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MAKHASHANAH
Nej men de kanske dör när de inte har någon mat längre. Visst kan man sitta hemma och skicka lite värdelösa jobbmail ett par veckor men till slut kommer inte landet att fungera.

Sicken dramaqueen man kan vara då.

Vem pratar om att svetsa igen din dörr eller förbjuda dig från att arbeta?

Ingen som dör av att förbjuda folksamlingar eller släppa in max fem personer åt gången i butiken.

För att använda er "förnekares" argumentationsteknik. Dom som tar livet av sig under sådana omständigheter hade ju gjort det ändå... No difference.
Citera
2020-04-19, 14:52
  #243773
Medlem
Hur svårt kan det vara att ha aktuell data? Regeringen har spenderat åtskilliga miljarder redan, så att sätta 5 eller 10 eller 30 pers som jobbar heltid med att uppdatera registren borde man ha råd med. Även på helger. 2 veckors eftersläp är ju löjligt! Omöjligt att fatta beslut på sådana siffror. Antingen har FHM rätt siffror och mörkar eller så är de bara dumma i huvudet och fattar beslut på ofullständig data.
Citera
2020-04-19, 14:52
  #243774
Medlem
Jag har tänkt på en sak Tegnell sagt..

"Corona är en droppsmitta och smittar inte via föremål, papper, pengar eller eller nånting sånt".
Jaha, varför ska vi då tvätta händerna?
Hur ska man få viruset på händerna utan att samtidigt andas in det om det inte smittar via föremål?

Kan inte nån vettig journalist, nån enstaka gång få ställa lite längre och kritiska frågor till Tegnell?
Citera
2020-04-19, 14:53
  #243775
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Rad-i-Kalle
Det var väl inte skit de kastade, de ifrågasatte.
Det är de som reagerar på den kritiken som är lipsillar, riktiga grinollar ...

"Tjänstemännen på FHM är talanglösa" kanske räknas som konstruktiv kritik i din värld? Själv tycker jag det låter som något barn i sandlådan skulle säga.
Citera
2020-04-19, 14:53
  #243776
Medlem
aina08s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sinnersten
Japp håller med om allt du säger.

Har sett klippet tidigare.

Det följer samma Modus Operandi och det är just detta som gör mig så jävla förbannad.
De är helt sjukt.
Våra politiker gottar sig i att det är dom som kostar pengar som dör.
Sen står dom och säger att det är den gruppen som måste skyddas.
Hade dom brytt sig om de gamla så hade dom styrt upp situationerna på äldreboendena, pensionerna, sjukvården osv sen länge.
Nu spar dom massor av pengar genom att låta dom dö.
Citera
2020-04-19, 14:54
  #243777
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av vatskebrist
Och mumma för alla hustrumisshandlare som kan puckla på frugan 24/7 och alla incestpappor som kan sätta på sina döttrar efter behag.

Varför ska dom göra det pga lockdown, gör dom inte det ändå såna fall?
Då ska väll socialen redan räddat frun och barnen eller!?
Ingen ska ju bo så från första början, med eller utan lockdown.


Ser ingen logik i ditt påstående.
Citera
2020-04-19, 14:54
  #243778
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av shevita
Haha
Folk är helt jävla dumma i huvudet. Fattar inte hur de tänker?

Och till er som försvarar Tegnell och hans strategi, hur kommer det sig att ni är precis samma människor som inte lyssnar på hans rekommendationer om social distansering?

Är det inte lite märkligt, förnekarna här försvarar Tegnell och Löfven, men de vägrar lyssna på vad de egentligen uppmanar till?

Vi realister, vi är emot Tegnell och Löfvens strategi, men vi verkar va de ENDA som faktiskt ändå respekterar och följer deras rekommendationer!

Det visar ju vem som har rätt egentligen i denna tråd mellan realister och förnekare, och vem som enbart sitter här och tjafsar av egoistiska skäl. Förnekare är samma idioter som gör sånna saker som i artikeln, köar till butiker, sitter på uteservering, går på stora fester och samtidigt klappar tegnell på huvudet.

Falska, egoistiska och vidriga jävlar är vad ni är.

Handlar förmodligen snarare om att de som förnekar och nedtonar är ganska korkade individer och förstår inte vad FHM och Tegnell säger, medans de som är på andra sidan tycker FHM är för mesiga när det kommer till direktiv och för optimistiska i sin intolkning av data även om de har samma egentliga meningsåsikt.
Citera
2020-04-19, 14:54
  #243779
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Ronkmonken
Jag tycker inte det är mycket.
Hur många röker, super och äter ihjäl sig om Dan?
Vad vill du ha sagt? De kommer att dö oavsett corona eller inte. Vi pratar om corona döda och inte hur många som dör genom att hoppa ut från en bergsklippa.
Citera
2020-04-19, 14:54
  #243780
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Janbanan74
Snubben är som en en robot. Rablar upp vad had han är förprogramerad och säga. Man ser inte ett endaste spår av empati i hans framträdanden.

Jag håller med om att han skulle ha en presstalesman. Det är dock inte synonymt med att han har autism. som var det vi diskuterade. Vid diagnosticering måste du frigöra dig från dina egna känslor och utgå från objektiva kriterier.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in