Citat:
Ursprungligen postat av
notknapparen
Har nyligen gjort två nya inlägg om detta. Jag är dock inte IT kunnig. Slänger upp detta då jag tycker att det är intressant och att jag har svårt att tro att det är en slump att dessa sökningar har gjorts:
https://www.flashback.org/sp71257014
https://www.flashback.org/p71256082#p71256082
Nu har jag sett dig och Piastrone lyfta fram en hel del som jag inte sett i NA referera något om (jag har bara lyssnat på del 1 och 2 av Rättegången).
Digitala spåren, raderingar, regisseringar m m - multum med ledtrådar finns i utredningen. Kan det vara så att åklagarna missade att ställa en del frågor under rättegången?
ÅH gav en vink om att Utredningen aldrig stängts och det beror nog på att man behövde ha den öppen för att kunna vidta hemliga tvångsåtgärder på de som uppenbart visat att de döljer något och nu blir det än viktigare att hålla den öppen eftersom den huvudmisstänkte är försatt på fri fot i väntan på domen?
Jag hoppas att du/ni samlar ihop det ni upptäcker och spaltar upp med hänvisningar till var man finner uppgifterna i det ofantliga FUP-materialet.
Ni kanske inte borde droppa alla upptäckter i tråden eftersom här rör sig sannolikt den misstänkte med största läsintresse när hen inte är ute och GC:ar.
Vi vet inte hur domen kommer se ut och om ÅH kommer att överklaga till HR, men OM hon gör det så krävs det nog att hon kan lyfta fram någon slags ny bevisning som inte dryftades i Tingsrätten.
Jag har tidigare nämnt att det finns skäl att ta in externa utredare och forensiker för en genomgång av förundersökningen. Kan något ha missats? Det kan ha skett fler missar än den för ögat synliga spermafläcken på Lenas kjol. Jag menar absolut inte att den misstänktes vänner hos polisen skulle ha gjort några fel medvetet, men för mig är ganska obegripligt att vänner till en mordmisstänkt får ingå mordutredningen.
Vore jag ÅH skulle jag omgående plocka in en styrka för att visuellt kontrollera beslagtaget material och kontrollera vilka undersökningar som beställdes - särskilt på kläder och HELA SDs cykel - inte bara höger handtag och trampbygel.
------------
För dig som vill få en liten inblick i hur hemsk situationen är för offrets barn kan se de fyra händelsebilderna som N*oa's hade synligt på Instagram 24 timmar när han fick veta att SD släppts.
https://www.docdroid.net/lsxnCVq/den...en-gar-fri-pdf