2020-04-18, 20:54
  #3325
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jnilsson
Du behöver en reality check.
1. I Sverige är lagar om anställningsskydd är ett påhitt av Palme från 70-talet. Innan dess gjorde parterna på arbetsmarknaden upp om villkoren. Kallades "svenska modellen". Det finns fortfarande ingen lagstadgad minimilön i Sverige, vilket det gör i det "hemska" USA.
2. Länder med låg facklig organisationsgrad har inte lägre löner. Det är konkurrensen om arbetskraften som driver löntagarnas villkor, inte lagstiftning eller facklig organisation.
3. Löntagare på lagstadgad minimilön i det "hemska" USA hör till världens 5% högst betalda. Har du funderat på varför det "hemska" USA måste bygga en mur för att hindra folk att ta sig in?
Idiot. Miserabla USA där drygt 70% har knappt 1000 dollar insparade
:
Citat:
69% of Americans Have Less Than $1,000 in Savings
https://consent.yahoo.com/collectConsent?sessionId=3_cc-session_ef626ec6-8443-454c-82aa-9d468a84c17c&lang=nb-NO&inline=false
Fattigt skitland trots alla odjuriska folkmord och enorm stöld av andras naturtillgångar.
Citat:
More Than Half Of U.S. Workers Are Unhappy In Their Jobs
stuck in their dead-end jobs and not earning
https://www.forbes.com/sites/jackkelly/2019/10/25/more-than-half-of-us-workers-are-unhappy-in-their-jobs-heres-why-and-what-needs-to-be-done-now/
Mer än hälften är olyckliga på sina jobb som dom ser som värsta möjliga. Dead end jobs, cant be any worse asshole, dessutom dåligt betalt.
Citera
2020-04-18, 21:22
  #3326
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av inteeviktigt
Går inget vidare för alla DJs idag. Vilket är fantastiskt då dem inte gör ett skit ”live”.

Tack för kvällens garv mitt i allt elände
😅
Citera
2020-04-19, 00:35
  #3327
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av jonte400
Antingen är du sjuk eller en extremt långpanna. Trod du verkligen på all socialistisk skit du läser?
Nej, men det är ren fakta att under sin period som finansborgarråd så sålde Uffe ett stort antal vårdcentraler till sina vänner för ett pris som var så lågt att köparen gjorde vinst redan efter några månader. Samtidigt bodde han gratis i en lägenhet öronmärkt för handikappade medan han drog in en lön på över 60 lax.. Så mycket är fakta. Det har redan hänt och är väl dokumenterat.
Citera
2020-04-19, 00:57
  #3328
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
Nej, bevare mig, Sverige är bland de rödaste länderna. Skattekvoten är ca 46% av BNP.
För att Sverige inte skall vara rött måste den ned rejält. Under 15% om jag får sätta gränsen för blått. Men andra lär väl säg att under 25% är det blått.

I vilket fall så är Sverige extremt långt från något blått.

Sjukvården i Sverige är nästan 100% offentlig. Det är väldigt lite privata sjukförsäkringar och privat sjukvård. Vilket är olyckligt. Om Sverige inte vore så kommunistiskt så kunde vi ha en del privata sjukförsäkringar och sjukvård. Då kunde man benchmarka.

Du har dock rätt i att sjukvården i Sverige köper utrustning och läkemedel av privat sektor. Det är sjukvårdens räddning eftersom privat sektor investerar i förbättringar och levererar bättre och bättre utrustning.
Men det är offentlig sektor som köper. När och vad som beställs är deras beslut.

Att säga att apoteken bara tar in det som är lönsamt är förståndshandikappat. Eftersom det är apoteken som (gemensamt) bestämmer lönsamheten genom konkurrens. De kan således ta in precis vad som helst som sjukvården skriver ut till patienter.

Du borde vara lite försiktigare i dina uttalanden om privat sektor, lönsamhet, vinst och konkurrens. Du har enorma kunskapsluckor.

Kanske. Men inte röda nog för att samhället ska fungera. Skattekvoten bör ligga mellan 50 till 90%.

Sååå, om vi inte är blåa är Vård, skola, etc, är självklart statliga.. Om inte, är vi blåa. Så hur var det nu?

Eeeh. Jo, apotek, en central del av sjukvården, är i Sverige statligt, eller hur? Självklart är man ju en ond person om man anser att sjuka personer är en inkomst, eller?

Pga privata bolag som sköter detta har vi inga nödförråd, förklara för.mig varför det är bra att inte ha nödförråd. Dessa finns inte i blå politik då dom är olönsamma.

Så varför är det ett svenskt samhällsproblem att folk med lite ovanligare mediciner måste jaga? Under rött styre är det ett faktum att alla kunde få tag i sin medicin från alla apotek.
Citera
2020-04-19, 05:14
  #3329
Medlem
KlappMungons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Haddock93
Sverige slår också antalet döda med råge om man kombinerar alla dessa länder.

När Coronan slår som hårdast här kommer det drabba ekonomin också.

Utöver det så är det också ett tecken på att svenskar är dumma, nu när vi går in mot en djup global lågkonjunktur/depression ska man spara pengar inte konsumera som vanligt.

Det är ju det som är depressionen. Alla försöker spara och betala av lån. Alla vill då producera men de vill inte byta sin egen produktion mot konsumtion av något någon annan producerat.

De vill byta sin produktion idag mot ett löfte om att få konsumera någon annans produktion i framtiden (det är vad sparande är) eller så vill de uppfylla ett sådant löfte de själva givit tidigare (beala av lån).

Alla kan inte spara samtidigt. Det slutar med att ingen konsumerar något. Alla blir arbetslösa och ingen kan vare sig spara eller amortera på sina lån.
Citera
2020-04-19, 10:00
  #3330
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av mjohan84
Staten betalar 45 procent

https://tillvaxtverket.se/om-tillvaxtverket/information-och-stod-kring-coronakrisen/korttidsarbete.html

Det här är ju enormt. Ett av Sveriges största industrier stealth-förstatligades precis - varför tas inte detta upp i massmedia ? Varför ska skattebetalare finna sig i att deras skatte medel går till att hålla industriföretag vid liv ?
Citera
2020-04-19, 10:10
  #3331
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av liksom-fb
??
Vi har röd politik i Sverige. Det är offentlig sektor som vist och förnuftigt sköter medicin och vårdplatser. Om nu man inom offentlig sektor proaktivt valt att inte beställa medicin så får du luta dig tillbaka och tänka att det för vist och förnuftigt. Privat sektor hade antagligen proaktivt beställt medicin. Och det lär ju vara fel agerat i din värld.

I helhet, kanske. Men vår röda sida sänker skatter för de rikaste, låter det som röd politik för dig?

Dock, Sveriges sjukvård har länge varit Moderat styrd, speciellt i Stockholm. Och det är effekterna av detta vi ser nu, Sveriges nuvarande sjukvård är ett lysande exempel på resultatet av Moderaternas politik,

Privat sektor vill maximera vinst, sjukvård som siktar på vinst kommer aldrig någonsin bli bra sjukvård. In fact, anledningen att Sverige inte har tex beredskapsförråd, att folk får jaga sina mkediciner, beror på att man bara tar in det som är bra vinstmarginal på. Nödförråd finns inte i blå politik.
Citera
2020-04-19, 10:12
  #3332
Medlem
Imnshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tammer
Tvärtom. Företagaren är överheten, som anställer och säger upp efter behag. Går det bra anställer han fler, går det dåligt får de anställda gå. De arbetssökande får anpassa sig efter de krav som ställs, och vackert inrätta sig efter chefens krav på arbetsuppgifter, arbetstider och annat.
De anställda måste alltså skyddas mot denna godtycklighet, genom lagar och regler om anställningsskydd.
I USA t ex finns inget sådant, där kan chefen komma och säga: "jag gillar inte din attityd, du är uppsagd från idag. Gå hem!". Så vill vi väl inte ha det i Sverige?
Men det kan väl arbetstagaren också göra, både i Sverige och USA?

"Jag gillar inte ditt företag, jag får ingen kompetensutveckling och jag vill prova något nytt i linje med min utbildning, och jag behöver bättre lön. Jag säger upp mig från idag och går till ett annat jobb."

Iofs så uttrycker väl den kloke arbetsgivaren och arbetstagaren det på ett bättre och mer diplomatiskt sätt.
Citera
2020-04-19, 10:20
  #3333
Medlem
Imnshos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CoolGenerator
Det här är ju enormt. Ett av Sveriges största industrier stealth-förstatligades precis - varför tas inte detta upp i massmedia ? Varför ska skattebetalare finna sig i att deras skatte medel går till att hålla industriföretag vid liv ?
Nu hänger jag inte med. Vilken av Sveriges största industrier har förstatligats?

Att en mängd företag, från livskraftiga (som borde stå på egna ben) till livsodugliga (som borde konka) kommer att subventioneras har jag förstått. Men har staten köpt privata företag också??
Citera
2020-04-19, 10:26
  #3334
Medlem
Imnshos avatar
Jag funderar lite på arbetstillfällen i coronans spår. Mycket av vårt Maslowska behov ligger ju i maten. Här har jag förstått att många länder ser med oro på skördarna. I Sverige har man ju mest diskuterat att ta in folk från utanför EU, vilket är ett eget debattämne med tanke på alla arbetslösa vi har här i landet.

Jag tänker mig att det här kan ha varit en faktor i lockdown och lyftandet av det samma. Många länder söderut har ju stor jordbruksproduktion. Dom behöver folk till att framför allt skörda och ta hand om frukt och grönsaker, som inte är lika "industriellt" och automatiserat som spannmål.

Ska inte Italien, Spanien och Frankrike få ut sin befolkning på fälten, alternativt hyra in lågbetalda negrer, så torde det bli livsmedelsbrist i Europa.

Hur detta slår på inflationen i Sverige kan man bara gissa. Tror det kommer att bli dyrt i frukt- och grönsaksdisken senare i sommar.
Citera
2020-04-19, 10:51
  #3335
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Imnsho
Nu hänger jag inte med. Vilken av Sveriges största industrier har förstatligats?

Att en mängd företag, från livskraftiga (som borde stå på egna ben) till livsodugliga (som borde konka) kommer att subventioneras har jag förstått. Men har staten köpt privata företag också??

Ponera att du har ett företag. Du har en drift igång maskiner anställda osv. Helt plötsligt säger du mitt företag kan inte betala ut fulla löner, ekonomin är kass! Då säger jag istället jag går in och betalar stor del av lönen till alla dina anställda. Vem äger då företaget är det jag som går in och betalar eller du som ägare uppenbarligen själv inte kan hålla igång driften? På pappret är det fortfarande du som är ägare. Men i praktiken?
Citera
2020-04-19, 11:05
  #3336
Medlem
liksom-fbs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Imnsho
Jag funderar lite på arbetstillfällen i coronans spår. Mycket av vårt Maslowska behov ligger ju i maten. Här har jag förstått att många länder ser med oro på skördarna. I Sverige har man ju mest diskuterat att ta in folk från utanför EU, vilket är ett eget debattämne med tanke på alla arbetslösa vi har här i landet.

Jag tänker mig att det här kan ha varit en faktor i lockdown och lyftandet av det samma. Många länder söderut har ju stor jordbruksproduktion. Dom behöver folk till att framför allt skörda och ta hand om frukt och grönsaker, som inte är lika "industriellt" och automatiserat som spannmål.

Ska inte Italien, Spanien och Frankrike få ut sin befolkning på fälten, alternativt hyra in lågbetalda negrer, så torde det bli livsmedelsbrist i Europa.

Hur detta slår på inflationen i Sverige kan man bara gissa. Tror det kommer att bli dyrt i frukt- och grönsaksdisken senare i sommar.
Varför skulle spannmålsproduktion vara ett problem. Det är ju väsentligen ett ensamarbete. Finns ingen anledning till att ha några som helst restriktioner där. Det om något är något som kan rulla på obehindrat. Och i den mån folk jobbar ihop är det oftast utomhus, och iaf en bit i från varandra.

Vad skulle problemet vara?

Ang arbetskraft så är det bara en politisk fråga att inte betala ut mer skattepengar till folk som inte arbetar. Och att inte låta facket skapa arbetslöshet.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in