2020-04-17, 17:49
  #3577
Medlem
DRAVKCABs avatar
Fascinerande vilken hög konformitet ni har i tråden En stilla undran infinner sig då detta är ett tämligt ovanligt fenomen eller rent av unikt här i den politiska delen på FB. I normal fallet så dör ju tråden ut när inte en tillräcklig stor dynamik av olika uppfattningar presenteras men så verkar inte vara fallet här. Drivkraften här verkar vara ett brinnande intresse och behov att delge detta utan några större krav mer än den konformistiska feedbacken ni ger varandra. Jag tycker det är fint och något ni skall vara rädda om. En klapp på huvudet i samstämmighet är något som en del behöver.
Citera
2020-04-17, 18:48
  #3578
Medlem
Ondahamsterns avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DRAVKCAB
Fascinerande vilken hög konformitet ni har i tråden En stilla undran infinner sig då detta är ett tämligt ovanligt fenomen eller rent av unikt här i den politiska delen på FB. I normal fallet så dör ju tråden ut när inte en tillräcklig stor dynamik av olika uppfattningar presenteras men så verkar inte vara fallet här. Drivkraften här verkar vara ett brinnande intresse och behov att delge detta utan några större krav mer än den konformistiska feedbacken ni ger varandra. Jag tycker det är fint och något ni skall vara rädda om. En klapp på huvudet i samstämmighet är något som en del behöver.

Ska jag vara helt ärlig så tror jag tråden hade dött om Trump inte höll i presskonferenserna, de ger en jäkla massa ved till brasan.

Sedan så lär det väl ordentliga diskussioner om vissa mer seriösa Trumpsupportrar kommer tillbaka och det inte bara är sådana som brölar om hur bra Trump är utan faktiskt vill föra en vettig diskussion.
Citera
2020-04-17, 19:02
  #3579
Medlem
Christopher.s avatar
Skadeglada muppar kan bäst krypa tillbaka till under den sten ni kommer från, vi här i Sverige kommer drabbas dubbelt så hårt som USA gör nu då den största marknaden i världen drabbas nu och kommer drabba svensk välfärd och svenska exportföretag mångdubbelt mer än amerikanerna. Vad gör Trump? Han kör den svenska linjen mer eller mindre.
Citera
2020-04-17, 22:07
  #3580
Medlem
ArgusOnes avatar
Tim Pool:

https://www.youtube.com/watch?v=smMhSbizqss

Citat:
Media Smears Against Trump BACKFIRE As President Is Proven Right AGAIN, Leftists Look INSANE. Democrats and the media have consistently tried to make Trump look bad during the crisis but it just keeps backfiring.

Trump recently tweeted that NYC never needed the ventilators they demanded nor the hospital beds, and he was right. Yet the media and the left had slammed Trump heavily over NYC not getting the ventilators they requested.

When it turned out that Andrew Cuomo was stockpiling ventilators media ran as fast as they could to cover for him claiming that the claims were false or by changing the context to accuse Trump of lying.
Citera
2020-04-17, 23:48
  #3581
Medlem
TrumpIsPresidents avatar
Är det inte konstigt att WHO håller Kina bakom ryggen? Globalisterna är rasande över Trumps beslut men många håller med och det ligger definitivt en hund begravd här.

https://www.foxnews.com/politics/us-officials-investigation-coronavirus-wuhan-lab

Vad tror ni om att Kina själva skapat viruset? Konspiration?
__________________
Senast redigerad av TrumpIsPresident 2020-04-17 kl. 23:52.
Citera
2020-04-18, 00:05
  #3582
Avslutad
Det är skrämmande hur mannen som ska ha mest makt i världen är en mytoman och en riktigt dum jävel. Dom röstade för en Clown, nu har dom cirkus som många har sagt. Synd bara att det berör oss alla.

Gubben har tappat det helt, denna krisen har bara förvärrat hans tillstånd. Är tragiskt se att USA kan sjunka så här. I början och i bland är det roligt men samtidigt tragiskt.
Citera
2020-04-18, 00:06
  #3583
Medlem
Märkligt att en president sitter och mobbar en guvernör Cuomo. Det var det jag misstänkte att han kommer spela ut staterna mot varann. Här är han så fräck så att han säger att Cuomo har dåliga siffror.
I en sådan här tid med alla dessa dödstal sjunker han så lågt till att sitta och tjafsa. Helt plötsligt
är det inte Usa utan NY.

Jag har försökt att komma underfund med vad denna Trump är för en person. Vad jag kan komma fram till är att den dagen amerikanska folket valde honom till president så gav man makten till en galen person. Tyvärr är det amerikanska folket som vill ha honom som president så när man sitter här i Svedala får man väl istället acceptera att Trump är en spegel av det amerikanska folket. Är det så här ruttet man vill ha det så får dom väl skylla sig själva. I dag ser vi resultatet på worldometern. Vad ska man säga?. Beklagligt!.


Donald j. Trump twitter 5 h
…testing that you should be doing. We have given New York far more money,help and equipment than any other state, by far, & these great men & women who did the job never hear you say thanks.
Your numbers are not good. Less talk and more action!
Citera
2020-04-18, 00:20
  #3584
Medlem
PK Trump.

https://www.youtube.com/watch?v=-w9TLpHmAPE
Citera
2020-04-18, 01:11
  #3585
Medlem
Ondahamsterns avatar
Har Trump pratat om sin "game changing" medicin något de senaste dagarna?

Det verkar som att han har tystnat helt om den sedan flera stycken dog pga överdosering
Citera
2020-04-18, 01:14
  #3586
Medlem
0rganets avatar
Den vite mannen (Pence) skryter nu på PK att de gör 120,000 test per dag.

Så om USA vill öppna när de testat tex 10% av befolkningen så är det 266 dagar kvar och om de vill vänta till 50% så är det bara 1333 dagar.

Dessa siffror har vi fått från fuck-huset:
Citat:
March 12th: white house brags 4 million tests by end of week

March 21st: white house brags there are 10 million tests already and will be well over 27 million tests by end of March

April 16th: white house brags 3.3 million tests conducted
https://twitter.com/darth/status/1251153666163130368

Men DrDonald tar inget ansvar!


EDIT: Den vite mannen ger nu att totalt har gjort 3,780,000 tester (många gånger krävs fler tester per person)
__________________
Senast redigerad av 0rganet 2020-04-18 kl. 01:18.
Citera
2020-04-18, 01:33
  #3587
Medlem
Verkar som varje guvernör skulle behöva ha en medicinsk utbildning för att fatta detta.
Med så mycket snurrig information så får vi nog räkna med att re-open America kanske slutar med lockdown!.
__________________
Senast redigerad av leosurvey 2020-04-18 kl. 01:39.
Citera
2020-04-18, 01:38
  #3588
Medlem
0rganets avatar
Citat:
Ursprungligen postat av leosurvey
Verkar som varje guvernör skulle behöva ha en medicinsk utbildning för att fatta detta.

Observera att Donald har lämnat PK så nu kan de som kan detta säga det som behövs sägas då ingen är rädd för Pence..

Nu kommer Donald tillbaka efter dessa jobbiga siffror och vad som delstaterna behöver göra innan de kan öppna upp.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in