Citat:
Ursprungligen postat av
Onkel Kostia
[...]
- Skidturisterna till Alperna är en viktig förklaring till hur Covid-19 kom till Sverige. Då uppstår frågan: Vem var det som gav bekymrade skidturister rådet att gärna åka till Italien?
Den myndighetsrepresentant som uppmuntrade skidturister att åka till Italien under pågående epidemi, borde hållas ansvarig för att Covid-19 fick fäste i Sverige.
Var skidturisterna verkligen bekymrade? Undrar det jag. Tyckte då och skrev det också att själv skulle jag aldrig ha åkt om jag så hade förlorat en hel del pengar. Oroade mig, så därför. Menar att fler kunde ha tänkt till lite och så var det nog också men de som åkte iväg på sina semestrar till alperna (och andra ställen) uppfattade inte jag som särskilt bekymrade. Tvärtom.
Skulle väldigt gärna se exakt när och hur "den myndighetsrepresentant" du talar om
uppmuntrade människor att åka iväg utomlands på sina bokade semestrar.
Uppmuntrade. Kanske. Tyvärr ligger presskonferenserna bara kvar sju dagar på SVT-play så det går kanske att säga vad som helst om vad som sagts om man är lagd åt det hållet. Har för mig att han ("myndighetsrepresentanten") inte direkt uppmuntrade men inte heller direkt avrådde. Ska kolla YT och se om det ligger kvar där kanske.