2020-04-13, 16:02
  #222961
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av taenok
Om man räknar livskvalitet att du får gå ut i vårsolen så förstår jag inställningen.
Om man räknar den i att våra äldre inte ska kvävas till döds för att vissa ska få gå på krogen så är det värre ställt.
Jag förordar inte lockdown längre, anser det både är försent och att effekten av viruset är lägre än vad man kunde förvänta sig i Sverige.

Det fanns dock inte informationen att fastställs i det skedet som vi valde att rädda den lokala pizzerian framför våra äldsta.
Vad beträffar vårdboende hoppas jag verkligen på en framtida förändring. Frånsett den nu pågående pandemin sker ett ständigt smittande av de boende både av besökare och personal.
Självklart borde varje sådan inrättning förses med sluss där besökande byter till skyddskläder och får sin temp. kollad. Snoriga ungar borde absolut inte få tillträde.
Citera
2020-04-13, 16:02
  #222962
Medlem
outoftheblues avatar
Citat:
Ursprungligen postat av VitruvianskeMannen
Senast idag var det smittskyddsläkaren i Norrbotten som uppskattade att 5000-10000 norrlänningar var smittade, dvs 2-4%. Tycker snarast att det lät lågt, vilket är oroande.
Norrbotten ligger långt bort och har låg befolkningstäthet, 2.6/km2, så det är inte förvånade om de har rätt få smittade. Största staden är väl Luleå med under 50 000 i själva staden. Våren kommer sent och folk håller sig nog hemma mycket under vintern, och det är naturligtvis fortfarande vinter där, länet sträcker sig norr om polcirkeln. Går inte jämföra med södra eller mellersta Sverige.
Citera
2020-04-13, 16:02
  #222963
Medlem
-tramS-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Decemberregn
Varför tar dricksvattnet slut då, sa de det? Någon som vet
Det är inte vattnet i sig som riskerar att ta slut, utan kemikalierna som används för att rena det. Ja, för alla som bor i områden där dricksvattnet måste tas från nån sumpig sjö. Mitt dricksvatten är friskt källvatten som inte behöver några kemikalier alls. Gäller att välja plats att bo på.
Citera
2020-04-13, 16:02
  #222964
Medlem
HGs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Olbars
Mycket, mycket märkligt. Blir det global brist på vattenrenande kemikalier och livsmedel... Sånt kan starta krig, faktiskt.

Nu tror jag inte det blir en brist - gällande säsongsarbete inom jordbruket kommer bönderna få göra vad som krävs. Frågan är om urbana ungdomar har vad som krävs för att ställa sig till förfogande på bondgårdarna. De här unga storstadskvinnorna som media skrivit så mycket om - jobben finns på landsbygden numera, så det är upp till bevis! Om inte annat får regeringar runtom i världen skapa undantag för inresande arbetskraft inom jordbruket.

Gällande kemikalierna är det ju en storpolitisk fråga, det måste ju vara prioriterad produktion. Om stater börjar hamstra får vi en tuff situation. Om man kan undvika hamstring får de stater som har sådana industrier stärka upp dem och ge dem undantag från karantänreglerna, så att de kan fortsätta obehindrat. I framtiden bör varje land ha beredskapslager samt möjligheten att starta upp inhemsk produktion.

Ju, varje land bör ha beredskapslager men det har vi inte längre. Sakta men säkert verkar COVID-19 krisen gå mot en total samhällskollaps.
Citera
2020-04-13, 16:03
  #222965
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Merwinna
...och alla de "ensamkommande barnen", d.v.s unga, friska, starka män i sin bästa ålder. DE kan väl skörda på fälten och plocka bär..? Det är samma diskussion i Tyskland, där Frau Merkel släppt in en miljon (!) bidragsparasiter från Afrika och Mellanöstern. Ändå ruttnar sparrisen bort nu, för att de vanliga säsongsarbetarna från Östeuropa inte får komma in i landet..?

Det är bara att dra in bidragen så kommer dom att ställa sig på fälten, och dom som inte gör det kommer att dö, givetvis måste man ha en hård militär kontroll att dessa parasiter inte börjar med plundringståg osv...
Citera
2020-04-13, 16:03
  #222966
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mysadname
Vad tror vi i antal dödsfall imorgon ?

Saknas det 50 per helgdag för denna helg så blir det ju 200 + ordinarie antal för morgondagen blir väl närmare 300

Svårt att tro att allt kommer i en klump tills imorgon.

Tror helgens eftersläpp kommer fördelas på tisdag och onsdag ev torsdag den här veckan.
Citera
2020-04-13, 16:03
  #222967
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av LadySweden
MSB har sedan flera år uppmanat svenskar att ha dunkar med vatten stående i händelse av kris.

Jobbar du för främmande makt?

Verkar vara många i tråden som arbetar för att svärta ner Sverige, inte jag dock.

MSB har sagt mycket och väldigt få har lyssnat. Det har snackats mycket skit om MSB i tråden, men som vanligt blir det fart på alarmisterna om det sägs något som antyder katastrof.

Hur mycket vatten har du stående? Du vet väl att de ska förvaras på ett speciellt sätt (mörkt och svalt) för att inte riskera att bli otjänligt. Den gängse rekommendationen är att inte spara dricksvatten mer än en vecka.
Citera
2020-04-13, 16:04
  #222968
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IAmAMisanthropic
De rymmer inte i närheten av vad han påstår. De sex containrar som står i Huddinge rymmer tillsammans under 1000 st totalt.

1 000!
Det motsvarar 35 skolklasser. 😰
Citera
2020-04-13, 16:04
  #222969
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av taenok
Det fungerar bra för mig och för många av mina arbetskamrater som sitter i karantän i andra länder.
Men ja, det kan vara problematiskt för vissa men gör det inte till ett generellt problem.

Mina kollegor i andra länder sliter sitt hår sedan länge.
Citera
2020-04-13, 16:04
  #222970
Medlem
CityBangBangs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av nbsp
Troligen inte, det är bara spel för galleriet just nu.
Hela det svenska etablissemanget är hängivna toknyliberaler. Sverige har varit bland de värsta i att sälja ut landet till globalismen.
Inte minst då de hos sossarna som sas står i andra ledet och viskar i örat på den synliga ledningen, som vanligen är intellektuellt kognitivt handikappade.

Dr frågar sig aldrig hur det gamla "slutna" landet med beredskap etc kunde bygga upp relativt sett bland den största andelen internationella storföretag och ha omfattande internationell handel.

.. beroende på utfallet i den här epedemin och huruvida det blir en ännu värre andra våg eller inte samt om det blir ytterligare någon pandemi eller fler inom de nämre åren, så kan det dröja olika länge innan globalism ebbar ut; alltifrån någon generation eller två eller överraskande fort, enär varje stat måste ta ställning till hur de ska hantera en kommande kris där transportering utav varor världen över inte kommer fungera tillfredställande.
Citera
2020-04-13, 16:05
  #222971
Medlem
severustheemperors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TonyDR
Vattenbrist kan det bli??
Har inte hört att något annat land har detta problem nu, är det bara Sverige??

Södra Europa hade/har akut vattenbrist innan SARS 2 COV dök upp................

Sveriges problem är brist på kemi.
Citera
2020-04-13, 16:05
  #222972
Medlem
Kid-Stardusts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av outoftheblue
Norrbotten ligger långt bort och har låg befolkningstäthet, 2.6/km2, så det är inte förvånade om de har rätt få smittade. Största staden är väl Luleå med under 50 000 i själva staden. Våren kommer sent och folk håller sig nog hemma mycket under vintern, och det är naturligtvis fortfarande vinter där, länet sträcker sig norr om polcirkeln. Går inte jämföra med södra eller mellersta Sverige.

De umgås på ett annat sätt däruppe också. Istället för att tränga ihop sig på uteserveringar åker man sköter, grillar, fiskar och såna saker.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in