Så hur man skriver här inne speglar inte alls hur man är som person? För ni som hatar Amilia verkar vara betydligt mycket mer vidriga människor än de som försvarar henne. Eller räknas inte vad man skriver på fb?
Att man försvarar en person gentemot totalt avskyvärda kommentarer om hennes utseende avgör väl för i helvete inte hur man är som person på ett negativt sätt. Ni ser er själva som moralens väktare som dömer ut henne för precis varenda jävla ord som kommer ur hennes mun, men när era favoriter beter sig ännu värre så tycker ni det är roligt. Första veckorna av BB så förekom det utfrysning, men någon mobbning förekom inte. Eller så tycker ni att skitsnack bakom ryggen, himlande med ögon och dryga kommentarer är mobbning.
Den enda mobbningen som förekommit är den mot Frida, alla har snackat om henne på fruktansvärda sett och ingen har haft hennes rygg. Självklart tycker ni att Amilia var värst där också, mest pga att hon var först. Allt som kommer efter hennes fula beteende spelar ingen roll.
Jag tycker att alla där inne, förutom Lennie och Frida, har varit elaka mot varandra. De ha snackat precis lika mycket skit om varandra bakom ryggen och fryst ut varandra från varandras grupperingar.
Jag pratar enbart utifrån mig själv, och jag "älskar" inte Amilia. Jag har stört mig på henne i många veckor och hade gärna sett henne åka ut för två veckor sedan. MEN, hon är inte värst längre. Som de i gula rummet håller på nu överskrider för fan allt som rosa rummet någonsin gjort i huset. Dessutom hugger de varandra i ryggen också, de ända som är lojala mot varandra är Julia/Sami. I rosa rummet har de aldrig huggit varandra i ryggen när det väl gäller. Är det något som är fult i mina ögon så är det att svika de man säger sig vara lojala mot.
Som jag sagt hundra gånger, Sami och Lennie har varit mina favoriter sen länge. Sami har sjunkit i mina ögon, främst pga Alex, men jag har inte gett upp honom än. Alex kommer ryka idag och då hoppas jag Sami är tillbaka till sitt vanliga härliga jag.
Som vuxen så lär man sig att se saker och situationer ur allas perspektiv, man utgår inte enbart från sig själv eller personen man "håller på". Man försöker alltid se på det objektivt. Det är lite roligt hur fb:are hånar instagramfjortisar tex, för hur de beter sig och hur de ser på saker och ting, men de är precis som ni, bara att de håller på andra personer
Precis som någon annan skrivit idag, ni som slänger er med kommentarer kring hennes utseende (eller andras), jag hoppas att ni inte har barn.. Annars hoppas jag att ni ändå uppfostrar dem till respektfulla personer som inte kallar sina klasskompisar för fetton och blåvalar. För det hade ju betytt att de mobbar..
Dessutom vet man ju att det inte är några fitnessmodeler som sitter bakom sin skärm och skriver hur feta och äckliga andra är.