2020-04-09, 21:58
  #212161
Medlem
Beaver14s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Neverever31
Så vårt handtvättande och den sociala distanseringen o s v har sparat liv, då avsaknad vinterkräksjukan och vanliga influensan/förkylningar inte kostat lika många liv som vanliga år? Blir intressant att se siffror i jämförelse i april och maj

Det är inte helt osannolikt att vårt förändrade beteende sparat liv på andra håll. Färre är ute och kör bil på vägarna, mindre risk för olyckor med dödlig utgång.

Färre ute på stan dyngraka, färre dödsmisshandlar och andra alkoholrelaterade olyckor.

Färre i arbete, färre arbetsplatsolyckor med dödlig utgång.

Många bäckar små. Beroende på hur länge viruset håller sig kvar är det mycket möjligt att det på totalen blir en överdödlighet. Vad vi dör av varierar, men alla dör vi nån gång.
Citera
2020-04-09, 21:58
  #212162
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OUFCompulsive
Those aren’t going to be used much, the tent is for non-COVID patients while the hospital becomes COVID-majority.
Ja men det spelar väl ingen roll? Har man inte börjat använda dem för några patienter alls, oavsett diagnos, så finns det ju redundans.
Citera
2020-04-09, 21:59
  #212163
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av von Hindenburg
Har du källa på det? Det är nämligen så att det inte finns något tillstånd i Danmark att göra såna tester. Statens seruminstitut hade heller inte gjort något test per 30 mars.



https://politiken.dk/forbrugogliv/sundhedogmotion/art7728369/Ny-test-kan-vise-om-du-har-haft-corona

Max två års immunitet förväntas
2,7% av bloddgivare i Köenhamn hade antikroppar 1 - 3 april.

https://www.dr.dk/nyheder/indland/blodbanker-tester-om-donorer-har-haft-coronavirus
Citera
2020-04-09, 21:59
  #212164
Medlem
Haloumis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kvantskallen
Den enda logiska förklaringen då är att folk struntar i de "hårda" restriktionerna. För viruset ringer väl inte en taxi eller?

Nja. Eftersom det visat sig att asymptomatiska smittar så hade vi ingen chans ens. Det var kört innan vi ens visste något.
Citera
2020-04-09, 21:59
  #212165
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Swan65
Men fatta din lilla Kretin att alla - ish kommer att få skiten inom ett ett år oberoende åtgärder!! Sveriges Tegnell gör det klockrent genom att lita på folk och således lugna takten till intensiven.
Alla länder som har total lock down kommer enbart att skjuta fram problemen

Det kan väl finnas ett värde i det när lagren av skyddsutrustning är tomma och tillgången på personal och annan nödvändig utrustning också är en brist vara.
Citera
2020-04-09, 21:59
  #212166
Medlem
Lyckligagatandens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av outoftheblue
A andra sidan kanske jag inte ska vara så negativ. Om en enda asymptomatisk kan smitta 18 personer, då förstår man varför lockdown inte ger nåt. För då räcker det med en och annan asymptomatisk med viktigt jobb på en och annan buss, arbetsplats eller matbutik, så kommer ett tjog personer att smittas vid varje tillfälle, av vilka de asymptomatiska bland dem i sin tur lätt var och en kan smitta ett tjog per tillfälle, och så vidare. Problemet är att det skulle ge ett r0 runt 20, värre än mässling, vilket inte stämmer med vad man uppskattat r0 till. Så det ter sig lite motsägelsefullt ändå.

Enbart lockdown fungerar givetvis inte utan man måste även masstesta samtidigt och isolera de sjuka som man upptäcker och sedan ständiga kontroller som Kina gjorde med att på ett enkelt sätt mäta febern innan de fick gå in i affären för att få köpa mat, inte optimalt men det verkade som det räckte.
Citera
2020-04-09, 22:00
  #212167
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av NurseRatched
Ja men det spelar väl ingen roll? Har man inte börjat använda dem för några patienter alls, oavsett diagnos, så finns det ju redundans.

A marginal has to be kept, at the same time that hard choices have to be made.
Citera
2020-04-09, 22:01
  #212168
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av OUFCompulsive
A marginal has to be kept, at the same time that hard choices have to be made.
Hur vet du det?
Citera
2020-04-09, 22:01
  #212169
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av fittfittan
2,7% av bloddgivare i Köenhamn hade antikroppar 1 - 3 april.

https://www.dr.dk/nyheder/indland/blodbanker-tester-om-donorer-har-haft-coronavirus
Det finns väl inga godkända tester för antikroppartester än, enligt FHMs presskonferans idag.
Citera
2020-04-09, 22:01
  #212170
Medlem
Haloumis avatar
Ser i Finska media att Finland gör undersökningar i olika städer hur många som känt sig sjuka sista tiden, hur många som haft feber, hosta, osv. Och därigenom försöker man skaffa sig en bild.

Undra hur en liknande undersökning skulle se ut i Stockholm? Vad är er erfarenhet? Många som varit sjuka av era Stockholmsvänner?
Citera
2020-04-09, 22:01
  #212171
Medlem
crisscrosss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av von Hindenburg
Det gällde mars.
Ok, och vad var dödssifran för hela Italien?
Edit:I mars förra året var den 57882 så med din logik dog det alltså ca 120 000 i Italien i mars. Cirka 60 000 döda pga covid-19. En bit från de officiella siffrorna...
__________________
Senast redigerad av crisscross 2020-04-09 kl. 22:06.
Citera
2020-04-09, 22:02
  #212172
Medlem
Haddock93s avatar
https://www.facebook.com/560498230/posts/10157341929683231?d=n&sfns=mo

Tino Sanandaji:

Citat:
Idag kom spiken i kistan för Sveriges strategi.
Trots ständig försäkran att kurvan snart planar har vi ännu en dag när Sveriges rapporterade dödsfall följer Italiens.

Det ser onekligen inte bra ut.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in