Citat:
Ursprungligen postat av
outoftheblue
Han sa att det inte fanns säkra bevis, och det stämde väl? Såna detaljer är viktiga. En första rapport om "Indikation på smitta" mellan människor är inte detsamma som säkra bevis för detta. Dessutom fanns det än mindre bevis på att viruset var bra på att sprida sig människa till människa. Så hans uttalande var väl tekniskt helt korrekt utifrån kunskapsläget då?
Jovars, fast det är ju fel sätt att tänka när man har som uppgift att skydda befolkningen. Hur många skall dö medan FHM sitter och väntar på "säkra bevis" för skyddsåtgärder?
Hade FHM tagit riskerna på allvar på ett tidigt stadium, istället för att vänta på sina "säkra bevis", så hade det inte sett ut som det gör:
Sverige har ensamt lika många dödsfall samtliga grannländer i Norden+Baltikum+Polen tillsammans.
Sverige 10 miljoner invånare: 401 döda
Övriga Norden+Baltikum+Polen med tillsammans 60 miljoner invånare: 403 döda
Sverige verkar ha en himla "otur", eller hur?
Norge, Island, Färöarna är världsledande på att masstesta + tillämpar hårda karantänregler.
Finland har hårda karantänregler, Danmark har stängt skolor och gränser. Finland har enorma beredskapslager med sjukvårdsutrustning m.m.
Länderna i Baltikum testar mycket mer omfattande än vad Sverige gör, och stängde gränser osv, tidigare. Polen är dåliga på att testa, men var snabbare än Sverige med att stänga ned verksamheter.
Alla är väl förberedda, agerar snabbt, och klarar att bromsa smittspridningen och dödsfallen effektivt. Alla utom Sverige.