2020-04-05, 13:43
  #196909
Medlem
joffrey.baratheons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av singularitet
Jag tror att den här pandemin kan utgöra ett hot mot mänskligheten.

1 Vaccin finns inte och det är enbart en kvalificerad förhoppning att viruset inte lyckas avvärja försöken att få kontroll över pandemin genom vaccinering närmaste åren.

2 Samhällen och ekonomier kan förstöras av de sociala och ekonomiska efterverkningarna av pandemin.

3 Det finns inte tillgänglig kunskap som är tillförlitlig om hur viruset skadar människors hälsa på längre sikt.

Måttliga skador på folkhälsa och ekonomier kan leda till samhällen fortsätter förfalla efter den akuta pandemin är avklarad.

Fortfarande måste vi vänta kanske några månader innan bilden av problemet klarnar. Det är tydligt att västvärlden inte är bra förberedd på en måttlig pandemi. Det finns inte några färdiga planer för hela samhället. Tydligaste tecknet på detta är hur privatpersoner som jobbar inom vården tillverkar egen skyddsutrustning eller använder annan skyddsutrustning som privatpersoner tillverkar ideelt. Ett annat tecken är att myndigheternas information till medborgarna är otydlig och svävande. Kunskapsläget är mycket osäkert även inom statliga myndigheter. Prognoser från FHM har visat sig varit felaktiga.

Lägg till hög mutationsfrekvens.
Citera
2020-04-05, 13:43
  #196910
Medlem
Vad for slags siffror kan vi tankas fa rapporterade idag tro?
Ytterligare en lagre siffra an den fran fredagen, for att ge Chinos-byxan Tegnell ratt?
Kan man tankas sla ihop alla siffror fran de sista 24 timmarna med den 'bortglomda jatte-posten' pa runt 300 doda?
Nagon som har nagon teori eller allman gissning?
Citera
2020-04-05, 13:44
  #196911
Medlem
Haloumis avatar
Sorry om jag är puckåtta. Men detta är rätt intressant;

"En grupp blodgivare i orten Castiglione d’Adda skulle testas, men det visade sig att 40 av 60 stycken bar på coronaviruset – helt ovetande. Ingen av de visade upp några symptom alls, det det skriver Jennifer Wegerup, Italienkorrespondent och krönikör i Expressen, på Twitter.
Enligt den italienska tidningen La Stampa hade alla 40 personer utan symptom bildat antikroppar, och nu pågår experiment för att från dessa personers blodplasma försöka utvinna en kur för folk i riskgrupper eller redan smittade."

Expressen
Citera
2020-04-05, 13:44
  #196912
Medlem
Madagascars avatar
Är det PK idag kl 14 eller kommer de nya siffrorna bara dyka upp på FHM:s sida?
Citera
2020-04-05, 13:44
  #196913
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av DoktorTengele
Allt över 90 000 - 93 000 avlidna i år bör anses tillfalla corona. Svårare än så är det inte.
Jag är benägen att hålla med, men om 90.000 dör för helåret, fast 60.000 av dessa dog första halvåret? Då kommer historien säga att 15.000 dog i corona, men det är ju inte hela sanningen.
Citera
2020-04-05, 13:44
  #196914
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Tänk att man kan uppfatta situationen så olika...



Halva jorden har gått i katastrofläge... Och du kallar detta för en enkel förkylning.

Läkarnas vittnesmål från frontlinjen: "Bibliskt helvete"
https://www.aftonbladet.se/tv/a/309198?refpartner=link_copy_app_share

Denna radda av NY läkare anser inte att det är "en enkel förkylning".
De varnar för att så som de fått det drabbar det alla åldrar och även folk i god kondition.
Verkar som det kom en värre variant av viruset till Italien och NY än det var i Kina.
Citera
2020-04-05, 13:44
  #196915
Medlem
Rad-i-Kalles avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Doktor Pork
Den där studien har i princip bara rapporterats i Sverige och nu i Coronaskeptiska högerkretsar i USA: Den har enorma metodproblem, eftersom man i princip ringt runt och frågat hur många som haft Covid19 symptom, men inte testat några. De symptomen inkluderar givetvis också vanliga influensa och förkylningssymptom. Det går överhuvudtaget inte att dra de slutsatserna de gjort, och de förklarar heller inte varför man ser inbromsning i smittspridningen i syditalien som har mycket färre smittade och inte havererat vården.
De har försökt typ vikta den mtp på just detta med flunsa och förkylning. Det är också därför de anger 5-10-20 miljoner smittade.
Jag tror att det finns ett stort mörkeltal, och det är det fler som gör.

Beträffande den minskade smittspridningen i södra Italien så handlade ju inte rapporten om den, utan om mörkertalet.
Smittan i söder kom väl i huvudsak från milanoborna som rymde hemåt innan nedstängningen. Sjukvården därnere är bra, och man var igång med förberedelser för att stå emot smittan men blev tagna på sängen. Man verkar dock ha varit tillräckligt på tå för att kunna bromsa in den.
Det kan ju också vara så att de som smittats inte blivit så hårt drabbade? Att det trots allt inte var så många som var smittade som drog iväg?

Och snälla, sluta med det här ”havererat hit och havererat dit”, det låter som man vill blåsa upp sig själv genom att komma med de häftigaste alarmistiska uttrycken. Det finns grader i helvetet, men på det här sättet blir det inflation i uttrycken.
Citera
2020-04-05, 13:45
  #196916
Medlem
petnomis avatar
Finns det någon statistik över hur många som tillfrisknat frånC19? och i sådant fall vad ligger den siffran på? worldometer har siffran 205 tillfrisknade men är den korrekt?
Citera
2020-04-05, 13:45
  #196917
Medlem
-AIR-s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av argeneau
Förnekarna vandrar runt som mörka dödspatruller i samhället. Kommer komma en prognos på er så småningom.
What hur får du mig till en förnekare? Ser du inte vad jag skrev?
Citera
2020-04-05, 13:45
  #196918
Medlem
gabrielle2s avatar
Nu skriver man istället i Expressen att Tegnell säger att Sverige kommer att bli världsmästare i rätt statistik och dödsfall 😂😂😂😂😂🤪🤑

Den kommer att vara HÖGRE och BÄTTRE.
__________________
Senast redigerad av gabrielle2 2020-04-05 kl. 13:48.
Citera
2020-04-05, 13:45
  #196919
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av -Info-
Tänk att man kan uppfatta situationen så olika...



Halva jorden har gått i katastrofläge... Och du kallar detta för en enkel förkylning.

När tom Kina som har allt att vinna på att dölja det här viruset, låser in miljontals människor i sina hus/lägenheter, sätter hela städer och områden i karantän och Wuhan är ännu inte öppet, då är det allvar.
Citera
2020-04-05, 13:46
  #196920
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av hemorojdbiff
Man kan ju ha Corona och exempelvis få hjärtinfarkt som inte alls har med Corona att göra...’
Sen skrivs det Corona

Fast en vanlig dödsorsak PÅ GRUND AV CORONAVIRUSET är hjärtmuskelinflammation (myocarditis) som orsakar hjärtstopp.

Hur det är att dö med coronaviruset:

https://www.facebook.com/6622931938/posts/10157683331056939/?vh=e&d=n
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in