Citat:
Ursprungligen postat av
aw
Jag tycker inte att Finlands åtgärder på något sätt är dåliga, men jag tror att den praktiska skillnaden mellan Sverige och Finland överdrivs i media.
Möjligen - det som verkar skilja sig stort är den allmänna medvetenheten.
En bekant skickade mig ngn "läkare svarar på coronafrågor" från en svensk lokaltidning, daterad typ 22 mars (så gammal, ja), och det var ganska förfärlig läsning. Väldigt lugnande, inte tal om att rakt ut avråda från att hålla bröllopet nu i vår, alldeles för korta tider att hålla sig hemma om man blir krasslig.
(Hoppar över dina kommentarer om skola o dyl - du har säkert rätt i mycket, det är en mycket svår avvägning. Här tror jag att vi i Finland har stor hjälp av att vår skola är så uppburen (rentav upphaussad skulle jag säga), folk *vill* ta det på allvar och få det att fungera. Läser hela tiden om diverse initiativ för att hjälpa utsatta elever, typ fördela om skolassistenter för handikappade till att ge 1-to-1 skype vägledning, utnyttja skolpsykologer till max m.m.)
Citat:
Ursprungligen postat av
aw
De åtgärder som gjorts i Finland har nog en märkbar effekt nu när antalet smittade är förhållandevis lågt. Men förr eller senare så kommer Finland nå en kritisk massa av smittade, som vi redan nått i Sverige, där nästan alla sociala kontakter är en stor risk för smitta. Då kommer inte åtgärderna att hålla emot längre, eftersom de helt enkelt är för snälla. Det verkar ju som att nästan alla finländare har full frihet att umgås med varandra, och att begränsningen bara ligger i att man inte fritt får välja plats för umgänge.
Mja. Jag tror att tanken är att försöka förhala smittspridningen så mycket som möjligt så att testkapaciteten, och helst också antikroppstest, hinner i kapp.
Jag tror man är mycket medveten om att folk inte kommer att orka hålla social distansering på hög nivå väldigt länge (också om vi nog är ett folk av enstöringar). Idén är snarare att genom att tidigt klippa så många kontakt-knutpunkter som möjligt (skolan, kollektivtrafik, restauranger, privata fester etc) så hoppas man hålla spridningen möjligast låg initialt. Då hinner man bygga upp testkapacitet (&sjukvård, förhoppningsvis med effektivare behandling), så att man sedan, när man släpper upp en smula, effektivare kan spåra och isolera.
Uppmjukning av restriktionerna (kanske tillåta små uteserveringar, minska på distansarbete?) tror jag kommer i mitten-slutet av sommaren. Just nu verkar många tro att sånt som konserter och muséer skall öppna igen i höst, men i synnerhet det förra är jag ganska skeptisk till. (Såvida vi inte redan i augusti har så mycket antikroppstest OCH en stor mängd som redan utvecklat antikroppar att folk kan dela in sig i "säkra" och "riskabla". Tror inte det kommer att gå riktigt så snabbt.)
Citat:
Ursprungligen postat av
aw
Det kan faktiskt ha varit jag som länkade IVA-registret först** i tråden
Tack skall du ha för den, och tack till alla som postat den pånytt. Jag önskar att vi hade något liknande. Våra sjukvårdsregioner är relativt slöa med information, och THL, motsvarigheten till FoHM, uppdaterar visserligen dagligen, men med uttalad fördröjning.
Norge och Danmark verkar vara bäst på detaljerade siffror.