Citat:
Ursprungligen postat av
AusnahmeMensch
Det dog 45, 30, 25, och 21 personer 1-4e april i Stockholm i Corona, där de flesta dödskallen sker. Dödsfallen har alltså minskat sen första april. Varje år dör över 250 personer i Sverige varje dag, de flesta i åldersrelaterade sjukdomar. VARJE DAG. Inte satt du och sa åt folk att sitta hemma då. ...
(kippte bort det sista eftersom inlägget inte var till mig)
Det dog väl 88 000 förra året och en del i åldersrelaterade sjukdommar. Detsamma händer även detta år och räknas ofta inte heller med i staistiken vad det gäller Covid-19.
Låt oss nu tänka att du får som du vill och vi snabbt smittar befolkningen och dödligheten blir då 1%. 100 000 människor döda utöver det normala eftersom sjukvården brakar ihop även om dödligheten egentligen kanske bara skulle vara 0.1% i covid-19. Om dödligheten skulle bli 2-3%?
Sen har vi alla som inte kan få tilläcklig vård för annat då det är kaos på sjukhusen och dör direkt eller senare. Det kan gälla trafikolyckor, skjutningar, cancerkontroller eller behandling, hjärtinfarkter och mycket annat. Det kan ju bli allt mellan 5 000 och 50 000 extra bara här och du eller jag drabbad.
Mer än 2% av befolkningen eller 200 000 döda sticker ut i den årliga statistiken och bara för att beredskap och planer inte riktigt fanns. Något man tog som självklart innan då vi har FHM och MSB. Det finns ingen regering i världen som överlever sådant.
2 av 100 människor dör och anhöriga påverkas av död, ilska och sorg. Många av dessa helt i onödan om detta skötts bättre. Man undrar hur det påverkar samhället och viljan att betala skatt och vara solidarisk i framtiden. Hur skulle detta påverka landet ekonomiskt då så många, både vanliga människor och företag, är beroende av snablen ner i skattkistan. Det skulle ha varit något att bita i för Socialdemokraterna om de flesta sen röstar för fortsatt egoism och partier som vill sänka skatter dramatiskt.
Har vi "tur" nu så kommer vi undan med mellan 20 000 och 50 000 döda i denna sjukdom. Som det nu ser ut från FHM ska minst hälften av befolkningen smittas och då vet vi inte vad kostnaden senare blir för sjukvården om skador uppstår för dom som klarar sig. Med kraftfulla åtgärder kanske "bara" 5000 - 10 000 dör och vi får väl se vad som händer.
Hur vi än gör så drabbas vi ekonomisk men ett val räddar liv och vi kan alla vara lite stolta över att vi försökte. Man ska ju inte tro att ekonomin kommer att fungera som vanligt om massor av människor dör och sjukvård havererar. Folk blir ju rädda och låser in sig frivilligt vilket gör att företag säljer mindre och ändå går omkull. Nackdelen om man lyssnat på många i näringslivet och bara lät det rulla på skulle ju kunna vara att dom inte fick ekonomisk hjälp senare utan fick skylla sig själv som tyckte det var en bra idé att offra människor.