Citat:
Ursprungligen postat av
Eskulap
Ja, det är väl ingen nyhet? Med så stort antal sjuka så kommer det finns undantag. Faktum kvarstår dock, unga utan bakomliggande sjukdomar dör normalt inte. Av 13,241 döda i Italien är endast 6 st under 30 år.
Jag menar, mörkertalet kan vara 3 miljoner smittade Australiensare och då är det knappast konstigt att man ser en hel del svåra fall bland sjuka för det lär vara de som är ute och rör sig mest medan äldre håller sig undan.
Det marks i nyhetsflodet har i Australien att regeringarna (federal och states) forsoker basunera ut att det minsann inte bara ar de gamla 'skropliga' och de med 'underliggande sjukdomar' som kan och kommer drabbas av corona. Vilket jag personligen tycker ar bra av flera orsaker. Dels att sanningen kommer fram och dels att det atminstone far nagra fler att tanka sig for.
Vad morkertalet ar i Australien eller for den delen nagon annanstans , vet saklart ingen.
Vad jag vet, ar att det testas och testas frenetiskt har i landet. Mest test per capita i varlden sager premiarministern.
Sen ar det helt klart sa att de yngre ar de som 'skiter mest i formaningar och regler'. Som alltid. Men skrackhistorier om unga, fullt friska Australiensare som far sig en slang av coronan kommer saklart paverka en del av dessa.
Sen ar det ocksa runt 10.000 sek i boter (Varierar fran delstat till delstat) om du bryter mot de regler som finns.
Ja, jag vet att det ar svart att forsta sig pa det i Sverige i dessa dagar, men i Australien finns det regler. Kraftiga boter eller t.om fangelse vantar om du bryter mot det.
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/australia/
https://www.worldometers.info/coronavirus/country/sweden/
Om man orkar dra fram lankarna o jamfora landerna, kan man se stora skillnader i allt. Den svenska 'plana kurvan' som chinos-byxan Tegnell pratar om, framstar som allt annat an just det i en jamforelse.
Huruvida vilket land som ar narmast ett totalt haveri nar det galler antalet dodsfall per capita eller brist pa sjukvard i storstaderna, far man fundera pa och forsoka gissa sig fram till.
Jag tror inte pa nagot satt att Australien inte kommer att fa se en markant okning i fall lite senare, men mark val att kurvan har redan planat ut, fran en vecka sen och lite tillbaks, sa indikationerna ar i alla fall 'goda'.
Medans Sverige tar helg-ledigt och chinos-byxan o Svetsar-Steffo forsoker koppla av efter en 'hetsig vecka' , sa ar det fortfarande dagliga live-sandningar i Australien pa federal och states-niva, fran antingen ministrar och/eller halso-experterna'.
Om vi tittar mer krasst pa storstaderna , sa ar det helt klart ett klart mindre flode av manniskor nu ute. Hundpromenader, folk som motionerar, nagon som gar och koper en kaffe, eller mataffaren som star pa tur.
Det ar nya tider i Australien for tillfallet. Ar det roligt? Inte direkt, nej. Men otroligt manga har ar nog glada over att det gors, trots alla negativa ekonomiska konsekvenser. Ekonomin kan du alltid fixa senare, det ar svarare att fixa nagon som blivit svart smittad av en corona-bakterie.