Citat:
Ursprungligen postat av
skovdebosse
Ja så kan det vara....psykopaten sd har ju brutit ner henne under 6 års tid. Men LW hon körde ju med hot, känns inte som hon var så skönt och bräcklig egentligen....men vilsen pga SD. Även HD har ju också visat sig vara ett svin gentemot LW. Så tror jag.......Tre väldigt udda människor.
LW är ett vrak av sig själv, men samtidigt vväldigt envis och vägrar att släpas i skiten.
SD har förmodligen under åratal låtit LW tro att de skulle bli ett par, men på slutet påbörjar hon en resa från honom. Den går i slowmotion. Det säger hon själv.
Att L*ena kör med hot, som att hon kräver att de ska ses mer, att si att så känns ju helt lost. Vilket jag tror att hon är. Hon vet det själv.
Hon är brutalt ärlig och berättar utan omsvep hur hon hatar sig själv för hurdan hon har blivit. Elak mot HD t ex.
Jag är ingen expert på det här. Försöker navigera mig fram genom denna diskussion här och läsa vad andra tror och genom att läsa konversationerna.
Men fsiken om det går att få ett grepp på dessa tre personer.
Min huvudteori är att SD är orsaken till att alla tre, HD, lW och JG beter sig irrationellt. De har varit alltför nära under alltför lång tid med en person som har starka psykopatiska drag.
Han har kommit åt deras svagheter och manövrerat dom som marionetter på ett skickligt sätt.